Vitrindeki önyargılar

İsveçli medya grubundan önyargıları görünür kılan bir sosyal deney.

04.09.2019 - 16:54 | Sencer Uçar

Haber akışının hiç olmadığı kadar hızlı olduğu, yalan haberlerin dört bir yanımızı kuşattığı, insanların diğerlerini en ufak bir bilgiye sahip olma tasası olmaksızın yaftalamaktan çekinmediği günümüz dünyasında hem bireysel önyargıların katılaşması ve hem de toplumdaki kutuplaşmanın artması hususlarında medyanın da sorumluluk sahibi olduğu ortada.

Bahsi geçen konularla mücadelenin yolunun tarafsız ve araştırmacı gazetecilikten geçtiği düşüncesindeki İsveçli medya grubu Stampen Media ise haklılığını kanıtlamak adına bir sosyal deneye imza attı. Göteborg şehrinde gerçekleştirilen deneyde insanlar, bir mağaza vitrinine yerleştirilen koltuğa oturmaya ve insanların kendileri hakkında ne düşündüklerini öğrenmeye davet edildi.

O an yoldan geçenlerin yanı sıra insanların internet üzerinden de katıldıkları deneyde gözlemcilerden, bir dizi soruya yanıt verme yoluyla, vitrinde oturuyor olmaları dışında hakkında hiçbir şey bilmedikleri kişiler hakkında tanımlamalarda bulunmaları istendi. Vitrindekileri dış görünüşleriyle yargılayan gözlemcilerin sunduğu yanıtlar, yani önyargılar, gerçek zamanlı olarak vitrindeki ekrana yansıtıldı.

Gündelik hayatın sıradanlaşan unsurlarına dönüşen önyargıların somutlaştırıldığı kampanyaya 6 binden fazla insan katıldı. Böylece, önyargı konusunun masaya yatırılması ve insanların birbirlerini tanıma hususunda cesaretlendirilmesi hedeflendi.

KÜNYE

  • Reklamveren: Stampen Media
  • Reklam Ajansı: Stendahls
Kaynak: The Drum

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.