UPM ve Vertais geri dönüşümü destekliyor

UPM ve Fransız şirketi Vertaris, taşıyıcıların geridönüşümünü Avrupa’da yaygınlaştırmak için ortak çalışmalara başladılar. Kullanılmış taşıyıcılar, selüloz ve kağıt olarak tekrar kullanıma kazandırılıyorlar.

04.11.2011 - 00:00 | MediaCat

UPM ve Fransız şirketi Vertaris, taşıyıcıların geridönüşümünü Avrupa’da yaygınlaştırmak için ortak çalışmalara başladılar. Kullanılmış taşıyıcılar, selüloz ve kağıt olarak tekrar kullanıma kazandırılıyorlar.

Günümüzde silikonlu taşıyıcılar kullanımlarından sonra çoğunlukla yakılarak imha ediliyorlar. UPM ve Vertaris şirketleri ‘kullanılmış taşıyıcıların selüloz ve kağıt olarak yeniden kullanımlarını sağlamayı’ hedefliyor.

Fransa’nın Voreppe bölgesinde yer alan ve teknolojinin son yeniliklerinin uygulandığı Vertaris fabrikasında, kağıt bazlı taşıyıcıların silikondan arındırma işlemleri yapılıyor.

UPM Mühendislik Materyalleri İş Geliştirme Direktörü Erkki Nyberg: “UPM Raflatac, Vertaris ile birlikte çalışarak RafCycle kendinden yapışkanlı etiket atık yönetimi olgusunun Avrupa’daki taşıyıcılar için kullanımını genişletecek” diyerek konuyla ilgili görüşlerini belirtti. Voreppe fabrikasında selüloz şeklinde geridönüştürülmüş taşıyıcılar, UPM fabrikalarında kağıt üretimi için kullanılacaklar.

UPM Kağıt Ürünleri Araştırma ve Geliştirme Portföy Müdürü Marko Haveri konu hakkındaki görüşlerini şu şekilde belirtiyor: “UPM olarak hedefimiz, katı atıkların ortaya çıkışını minimum düzeye indirmek ve ham maddelerin yeniden kullanılmasını en yüksek seviyeye çıkarmak. Grafik kağıtları alanında dünyanın en büyük kurtarılmış kağıt kullanıcısı olan ve kendinden yapışkanlı etiket üreticisi olarak etiket piyasasında edindiğimiz benzersiz konumumuz doğrultusunda, bu geridönüşüm projesinin portföyümüze birebir uyduğuna inanıyoruz. Proje, inovatif ve sürdürülebilir çözümlerle değer yaratımını öne çıkaran “Biofore” düşünce şeklimizin hayata geçirilmiş bir örneği.”

Vertaris Başkanı François Vessiere “Sürdürülebilir ürünler ve üretimleri, UPM ve Veritas şirketlerinin üzerinde önemle durduğu konular. Vertaris teknolojisi, UPM’nin pazardaki lider konumu ve iş entegrasyonu ile birleşerek kağıt bazlı taşıyıcılar için çevreci geri dönüşüm çözümleri sunuyor. Bu şekilde etiket endüstrisine büyük katkılar sağlanıyor” şeklinde düşüncelerini ifade etti.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.