En tasarruflu güneş otomobili SolidWorks’ün katkılarıyla yapıldı

ABD Michigan Üniversitesi Takımı SolidWorks ile Dünyanın en tasarruflu güneş otomobilini tasarladı.

04.11.2011 - 00:00 | MediaCat

DS SolidWorks yazılımı, bu yıl Avustralya’da düzenlenen World Sollar Challenge isimli ‘güneş enerjili araç tasarımı yarışması’ için özel bir araç tasarlayan ABD Michigan Üniversitesi Güneş Enerjisi Takımı (U-M)’na başarı kazandırdı.

U-M Güneş Enerjisi Takımı, ‘SolidWorks yazılımı’ ile güneş enerjisiyle çalışan bir aracın ağırlığını yaklaşık 100 kilo azaltarak, aerodinamiğini yüzde 30 geliştirdi. SolidWorks’le tasarlanan araç Avustralya’daki 3 bin kilometrelik parkurda yapılan World Sollar Challenge yarışmasında üçüncü geldi. Böylece takım Amerikan Ulusal Şampiyonası’nda elde ettiği altı birincilik başarısına bir yenisini eklemiş oldu.

Ekim ayının son haftasında Avustralya’da, yaklaşık 3 bin kilometrelik bir parkurda gerçekleşen yarışmaya katılan yeni tasarımın geliştirilmesine, ABD Michigan Üniversitesi’nde farklı disiplinlerinde eğitim gören yaklaşık 100 öğrenci katkıda bulundu. Tek sürücü koltuğuna sahip araç saatte 5 kilovat, yani ancak bir saç kurutma makinesi kadar enerji harcayarak yarıştı.