MediaCat

Ünsal Oskay aramızdan ayrıldı

Türkiye’de iletişim biliminin öncüsü sayılan, sosyal bilimler alanındaki çalışmalarıyla bilinen…

Ünsal Oskay aramızdan ayrıldı

Türkiye’de iletişim biliminin öncüsü sayılan, sosyal bilimler alanındaki çalışmalarıyla bilinen Prof. Dr. Ünsal Oskay 70 yaşında vefat etti.

Kitle iletişim araçları ve teorileri, popüler kültür, iletişim sosyolojisi ve kültür sosyolojisi alanlarında verdiği dersler ve ortaya koyduğu eserleriyle Oskay, Türkiye’de iletişim bilimi literatürünün oluşturan isimlerin başında geliyordu.

Ünsal Oskay kimdir?

Şanlıurfa’da 1939 yılında doğan Ünsal Oskay, üniversite eğitimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde tamamladı.

ABD’de 1967-1968 yıllarında iletişim üzerine yüksek lisans-konuk öğrenci olarak eğitim alan Oskay, 1970’li yıllarda Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nda başlayan akademik hayatı sonrasında doçentlik tezi olarak "19. Yüzyıldan Günümüze Kitle İletişimin Kültürel İşlevleri" adlı çalışmasını yayımladı.

Varlık, Agos, Gergedan ve Milliyet Sanat gibi çok sayıda bilim ve sanat kaynaklı dergilerde makale ve incelemeleri yayımlanan Oskay, Frankfurt Okulu’nun popüler kültür konusundaki çalışmalarının Türkiye’de tanınmasına yazıları ve çevirileriyle büyük katkıda bulundu.

Siyaset bilim, iletişim teorileri, sosyoloji, estetik ve sosyal teori konularında çok sayıda eserin Türkçe’ye çevrilmesini sağlayan Oskay, 1980’li yıllardan itibaren İstanbul ve Marmara Basın Yayın Yüksek Okullarında dersler verdi.

1990’lı yıllarda Marmara İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Bölüm Başkanlığı ve 2000-2002 arasında İletişim Fakültesi Dekanlığı yapan Oskay, 2002 yılında Marmara Üniversitesi’nden emekliye ayrıldı.

Prof. Dr. Oskay, Kültür, Beykent ve Yakın Doğu gibi özel üniversitelerde de öğretim üyeliği ve idari görevlerde bulundu. 

Ünsal Oskay, Millliyet’in yeni yazı işleri müdürlerinden Çınar Oskay’ın babası, Hürriyet yazarı Mehmet Y. Yılmaz’ın eniştesi, Feryal Pere’nin de eski eşiydi.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.