Ülker Godiva’nın reklam stratejisini açıkladı

Ülker'in sahibi Murat Ülker, Godiva'yı Türkiye'ye getirmek için ithal başvurusu yapıldığını açıkladı. Ülker...

23.07.2009 - 14:10 | MediaCat

Ülker’in sahibi Murat Ülker, Godiva’yı Türkiye’ye getirmek için ithal başvurusu yapıldığını açıkladı. Ülker, “ABD’liler Godayva diye okuyor ama biz Godiva okuyalım” dedi ve reklam stratejisini açıkladı…

Ülker’in çatı şirketi Yıldız Holding, yaklaşık 1,5 yıl önce dünyanın en üst gelir grubuna hitap eden çikolata markası Godiva’yı satın almıştı. Mart 2008’de ise gerekli izinlerin alınması sonrası Godiva markası resmen Yıldız Holding’in markası olmuştu. Godiva’nın satın alınma süreci sonrası katedilen mesafeyi anlatmak için Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker ile Yıldız Holding Godiva Koordinatörü Burak Elmas, İstanbul’da bir grup gazeteciye değerlendirmelerde bulundu. Murat Ülker, kriz döneminde hızlı karar alabilen şirketlerin güçlendiğini anlatarak kendilerinin de Godiva satın alması sonrasında pazarlamada yeniden yapılandıklarını anlattı. Teknoloji ve insan kaynakları alanında Yıldız Holding’in büyük bir yenilenme içinde olduğunu anlatan Ülker, ‘Godiva bize küresel bir tecrübe sağladı. Eskiden dışarıdan eleman alırken belirli zorluklar yaşardık ama Godiva ile tanınırlığımız daha da yükseldiği için şimdi her yerden çok daha kolay insan kaynağı elde edebiliyoruz’ diye konuştu.

‘Damak tadı vurgusu’

Yıldız Holding Godiva Koordinatörü Burak Elmas da, yaptığı sunumda Godiva’yı dünyada güçlü kılan ‘Yüksek bilinirlik’, ‘Global premium çikolata markası’ ve ‘Güçlü şirket imajı’nı anlattıktan sonra yeni hedeflerinin altını çizdi. 3 bin 996 çalışanı bulunan Godiva, kriz dönemindeki yüzde 6.5’lik büyüme sonrası tüm dünyada kısıtlı erişimden yaygın erişime geçecek. Godiva’nın Türkiye’ye ithalatı için girişimlere başlandığını anlatan Elmas, izin başvurusu yapıldığını, sonbaharda ilk Godiva mağazasını açmayı planladıklarını söyledi. Türkiye’de Godiva üretilmediği için Ülker Grubu, Godiva’nın sahibi olduğu halde kendi malını Belçika’daki üretim tesisinden ithalatla Türkiye’ye getirmiş olacak…

Çin’e gittim otel odama Godiva koymuşlar

-GODIVA’da Batı’nın büyük ve saygın şirketlerindeki gibi bağımsız yönetim kurulu uygulaması başlattık. Bunu en çok ben istedim. Çünkü yönetimde eğer patronun her dediği olacaksa niye toplantı yapalım ki?.. Diğer üyelerin de farklı görüşlerini çok iyi dinlemek lazım. Bu sayede bizim yönetim kurulunda herkesin söz hakkı eşit.

-GODIVA’yı yakın gelecekte daha ulaşılır bir marka haline getirmek istiyoruz. Çin ve Rusya’da olmak istiyoruz. Rusya’da halen birkaç mağazamız var ama daha iddialı hale geleceğiz. Çin ve Rusya’nın ‘creme de le creme’ tabakasının 150 milyon kişi civarında olduğunu tespit ettik. Bizim hedef kitlemiz bu 150 milyon tüketici.

Amerikalılar ‘Godayva’ diye okuyor

-BABAM Sabri Bey’in bir lafı vardır. Gittiği her dükkânımızda çalışanlara ‘Allah yerinizi dar etsin’ derdi. Bunu duyan da şaşırırdı tabii ne demek diye. Bu sözün aslında çok da derin bir anlamı var: İşleriniz iyi gitsin, kapasitenizi artırın, bu dükkâna sığmaz olun…

-AVRUPALI Godiva’yı yazıldığı gibi okuyor. Amerikalılar ise ‘Godayva’ diyor. Türkiye pazarına girdiğimizde biz bir okunuş empoze etmeyiz. Ama er ya da gireceğimiz Avrupa Birliği ülkeleri Godiva dediği için biz de Türkiye’de bu okunuşu kullanırız.

Makinelerin altına yatan Türk geldi!

-GODİVA’nın önceki yıl cirosu 470 milyon dolar düzeyindeydi. Biz krize rağmen bu rakamı yüzde 6.5-7 gibi büyütmeyi başarıp 500 milyon dolar seviyesine çıkardık. Bu da krize rağmen iyi bir rakam.

-SATIN ALMA görüşmelerini tamamlamak için Godiva yöneticilerinin yanına gittiğimde, ‘İşte makinelerin altına yatan adam’ dediler. Gerçekten de üretim yapılan makinenin yılı, modeli, markası neymiş acaba diye bakmak için bir makinenin altına uzanmıştım…

THY ile uçuyorum özel uçağım yok

-CHAMPBELL yönetimi bize Godiva’yı sattıktan sonra gelen ilk para ile kendileri için bir kıtalararası jet satın almış. Bu sayede ABD’den yeni açılmak istedikleri Çin ve Uzakdoğu pazarlarına kendi uçakları ile şimdi aktarma yapmadan gidebiliyorlar.

-BENİM özel uçağım yok. Türk Hava Yolları ile tarifeli uçuyorum. Hemen her destinasyona da uçuyorlar. Eğer çok acele bir işimiz varsa Yeşilköy’de uçak kiralayan bir sürü şirket var.

Tanıtımlar için yazılı basını kullanırız

– ÇİN’e pazarı görmek için bir seyahatim oldu. Otelde yerimi ayırtan arkadaşlarım da sağ olsun benim önemli biri olduğum vurgusunu yapmış. Ertesi gün bir baktım kaldığım odada bir kutu Godiva. Şaşırdım, daha biz Çin pazarına girmedik ki!.. Nereden geldi bu Godiva diye küçük bir araştırma yaptım. Otel yetkilisi korka korka itiraf etti: Bu çikolataları özel müşteriler için duty free’den getirtiyoruz…

-GODIVA’nın Türkiye pazarındaki tanıtımlarda görsel medya ve TV reklamlarını değil, ağırlıklı olarak yazılı basını kullanacağız.

-Eskiden Ülker’in yeni ürünlerini önce benim denediğim doğru. Ama artık bu işi çok iyi yapan inovatif bir ekip var. Ben sadece fikir vermek için son aşamada tadıyorum. Yani üretimde P3 aşamasıyım.

Kaynak: www.aksam.com.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.