Ücretsiz melodi ve kontör uyarısı

Reklam Kurulu, cep telefonlarına yönelik ücretsiz melodi, kontör ve benzeri hizmetler sunan...

01.09.2008 - 10:09 | MediaCat

Reklam Kurulu, cep telefonlarına yönelik ücretsiz melodi, kontör ve benzeri hizmetler sunan servisler konusunda uyardı. Kurul’a göre bu servisler abonelik bedeliyle tüketiciyi mağdur ediyor.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu Başbakanlığı cep telefonlarındaki ‘ücretsiz’ kampanyaları konusunda tüketicileri uyararak, abonelikle sunulan hizmetin maddi külfetinin 4 misli daha fazla olduğu belirtti. Reklam Kurulu Başkanı Özcan Pektaş imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, son zamanlarda, cep telefonlarına yönelik melodi, logo ve benzeri hizmetler sunan çeşitli firmalar tarafından yayınlanan reklam ve ilanlarda, ‘hediye melodini hemen indir’, ‘ücretsiz melodi ve kontör kazanma şansı’, ‘mesaj gönderin 250 kontör kazanma şansını yakalayın’, ‘çekilişsiz kurasız kontör kazanma şansı’ gibi mesajların yer aldığı ve söz konusu hizmetleri satın alan tüketicilerin çeşitli mağduriyetler yaşadığı kaydedildi.

Abonelik ücreti kesiliyor

Açıklamada internet veya cep telefonu mesajları yoluyla söz konusu hizmetleri sunan firmaların, genel olarak abonelik sistemiyle çalıştığı, hizmetlerden yararlanan abonelerin GSM hatlarından, otomatik olarak aylık ya da haftalık ücret tahsil ettiği belirtildi. Tahsilat işleminin, aboneliğin cep telefonunu kullanan tarafından kabulü ile başladığı ve iptal beyanı olmadığı müddetçe de devam ettiği vurgulanan açıklamada, tüketicilerin, reklamların alt kısımlarındaki küçük puntolu yazıları okumaları uyarısı yapıldı.

100 kontör kazanırken 4 misli kontör tahsil ediliyor

Reklam Kurulu’nun açıklamasında kampanyalardan nasıl ücret alındığı şöyle anlatıldı: ‘’Ücretsiz melodi, logo ya da kontör elde etmek amacıyla bu servislere abone olan tüketiciler, hizmetlerin maddi değerinden çok daha fazla bir ödeme külfeti yüklenmek durumunda kalabiliyor. Örneğin, reklamlarda herkese 100 kontör hediye edeceği vaadinde bulanan firmalar, gerçekte bu hediye karşılığında haftalık ücreti 50 kontör olan bir abonelik sisteminde 2 ay süreyle kesintisiz olarak kalınmasını ve her hafta en az 1 içerik indirilmesini koşul olarak ileri sürüyor. Bu durumda, ücretsiz kazanılacak 100 kontör karşılığında tüketicilerin hattından 4 misli kadar kontör tahsil edilmektedir.’’

Kaynak:Star

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.