Uçan reklam aracı

Lütfen kemerlerinizi bağlayın, koltuklarınızı dik konuma getirin, tepsilerinizi kapatın ve arkasındaki reklamı okumaya başlayın

03.10.2007 - 09:05 | MediaCat

“Lütfen kemerlerinizi bağlayın, koltuklarınızı dik konuma getirin, tepsilerinizi kapatın ve arkasındaki reklamı okumaya başlayın.” Gerçi bu cümlenin son kısmını hostesinizden duymayacaksınız ama artan maliyetlerle mücadele eden havayolu şirketleri uçak içlerini de reklam mecrası haline getirmeye başlıyorlar.

Aralarında US Airways ve AirTran gibi havayollarının bulunduğu kimi şirketler çoktan uçak içinde dağıtılan peçeteler ve koltuk arkası tepsilerinin açılan yüzeylerine reklam almaya başladılar. Avrupa genelinde faaliyet gösteren Rytanair ise bir adım ileri giderek baş üstü bagaj kapaklarının ve koltuk tepsilerinin arka yüzleri üzerine de reklam almaya başladı.

Ryanair gibi havayolu şirketleri bu yeni mecraların parası olan ve harcamaya hazır, televizyon ve gazete gibi geleneksel mecralarla etkilenmesi gittikçe güçleşen tüketicileri yakalamak için ideal araçlar olduğunu savunuyor.

Ryanair ve bir diğer Avrupa havayolu olun Germanwings için koltuk arkası reklam alanlarını pazarlayan InviseoMedia firması ortalama 40 dakika boş zamanı olan tüketici kitlesi sunduğunu belirtiyor. Yolcunun koltuk arkası sehpasındaki reklamdan tek kaçış yolu ya tepsisini açık tutmak ya da koltuğunda oturmamak. Üstelik koltuğundan kalkan yolcu bu sefer baş üstü bagaj kapaklarındaki reklama maruz kalıyor. Bu alan ise Fourth Edition isimli firma tarafından pazarlanıyor.

Inviseo firmasının CEO’su Dominic Stead, “İyi bir mecra, iyi bir kitle ve yakalanmış tüketici dikkati sunuyoruz” diyor: “Günümüzde tüketicinin dikkatini çekebilmek ve tutabilmek paha biçilmez.”

Inviseo yaklaşık iki yıldır Germanwings uçaklarına reklam panelleri yerleştiriyor ve bugüne kadar DaimlerChrysler, Hewlett-Packard ve Alman internet seyahat sitesi HRS gibi firmalara satış yapmış.

Ryanair’de koltuk arkası reklam imkanı bu yaz başladığından şimdiye kadar sadece tek bir reklamverenle, dijital eğlence cihazları yapan Creative firması ile çalışılmış. Stead’in ifadesine göre Inviseo sistemi reklamla cep telefonu bağlantısı kuran firmalar arasında daha popüler olacağını söylüyor çünkü Ryanair ve diğer havayolları yakında uçuş sırasında cep telefonu kullanımına imkan sağlayacaklar.

Baş üstü bagaj kapakları koltuk arkası tepsilerine oranla daha hızlı yayılıyor ve bugüne kadar
Hollanda bankası ING, enerji içeceği Red Bull ve İrlanda cep telefonu operatörü Meteor Mobile Communications tarafından kullanılmış. Fourth Edition Genel Müdürü Martin Barry’nin ifadesine göre baş üstü bagaj kapakları, Ryanair’in 137 uçağındaki 41 kapağın hepsi bir yıllığına pazarlansa, yıllık 8,8 milyon dolar civarında reklam geliri yaratabilir.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.