Uber’den yasaklanma iddialarına cevap

Şirket, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün kararıyla ilgili haberlerin ardından bir açıklama yayınladı.

27.12.2016 - 15:57 | Arzu Nilay Kocasu

Uber'den yasaklanma iddialarına cevap

2009 yılında kurulan ve kısa sürede dünyanın dört bir yanında kullanılmaya başlayan Uber’in Türkiye’de tartışmalı bir şekilde varlık gösterdiğini uygulamayla az çok alakadar olan herkes biliyordur şüphesiz.

Bir süredir Uber sürücülerinin arabalarının polisler tarafından bağlanmasıyla kendini gösteren gerilim bugün, aralarında Hürriyet ve Yeni Şafak’ın da olduğu farklı haber platformlarında yayınlanan haberlere göre, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün aldığı yeni bir inisiyatifle bir adım ileriye taşındı: Emniyet, Uber hakkında yasal düzenlemeyle cezai işlem uygulamak üzere gereken işlemlere başladı.

Haberlere göre korsan taşımacılık yapmak suçundan Uber sürücüerinin yanı sıra Uber’i tercih eden yolculara da ceza kesilmesi için 81 ile talimat gönderildiği belirtilen Emniyet Genel Müdürlüğü, alınan karar doğrultusunda, sürücülere ilk yakalamada 2.532 TL, ikinci yakalamadaysa 4.220 TL ceza kesecek. Sürücülerin kullandıkları aracın sahibi olmaları durumunda para cezasının yanı sıra araçları 60 günlüğüne bağlanacak. Yolcular için belirlenen cezanın tutarıysa 281 TL.

Hürriyet’in haberinde iddia edildiğine göre geçen hafta bir UberXL sürücüsüne ve araçtaki yolculara kesilen cezayı karşılayan Uber’in konuyla ilgili olarak tarafımıza ilettiği basın açıklamasına aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Uber basın açıklaması

Kamuoyunun dikkatine,

Bugün bazı basın organlarında Uber uygulamasının “korsan” taşımacılık yapan ulaşım seçeneklerini bulmaya hizmet ettiği, “yasal olmadığı” ve bu konuda “emniyetten Uber özelinde bir talimat olduğu” yönünde birtakım haberler yer almıştır.

Öncelikle belirtmeliyiz ki Uber bir taşımacılık firması değildir. Yolcularla sürücüleri buluşturan bir global teknoloji şirketidir ve Türkiye’de tamamen yasal bir zeminde hareket etmektedir.

Uber olarak dünyanın her yerinde şehirlere ekonomik katma değer ve teknolojik inovasyon sağlayabilmek için bakanlık ve belediyeler ile iş birliği içerisinde çalışıyoruz. Türkiye’ye ve Türkiye’deki operasyonlarımıza sonuna kadar bağlıyız.

Türkiye’de iş ortaklarımızın ve araçlarının yasal bir zeminde ulaşım hizmeti sunabilmeleri için gerekli lisansları mevcuttur. Uber teknolojisini kullanıyor olmak yasaldır. Sürücü iş ortaklarımızın ve yolcularımızın her zaman yanındayız ve onları desteklemeye devam edeceğiz.

Türkiye’de teknoloji hizmetimiz, yolcularla lisanslı uberXL ve taksi ürünlerimizi buluşturarak hizmete aynı şekilde devam etmektedir ve edecektir.

Söz konusu haberlerde yer alan iddialara yönelik olarak Uber olarak ifade etmek isteriz ki;

  • Emniyetin gönderdiği talimat, belgesiz olarak taşımacılık yapan araçlar için geçerlidir ve bu şartlarda Uber sistemini kullanan araçları kapsamamaktadır.
  • Uber, sürücülerin uygulamayı kullanmaya başlamalarından önce gerekli lisanslara ve sigortalara sahip olup olmadığını kontrol eder. Uber uygulamasını kullanan her araç İstanbul’da yasal ulaşım hizmeti vermek için lisanslıdır.
  • Nitekim talimatta hiçbir şekilde “Uber” ismi dahi geçmemektedir.
  • Talimatın asıl içeriği bugüne kadar bir ceza yöntemi olan araçların trafikten men işleminin yanlış uygulanmasının düzeltilmesine ilişkin açıklayıcı bir niteliktedir.
  • Emniyetten gönderilen talimatta yolculara yönelik olarak her hangi bir yaptırım ya da para cezası uygulamasının hayata geçirilmesi gerektiğine dair bir madde yer almamaktadır.
  • Öte yandan Anayasa Mahkemesi kararı, araçların bağlanmasına ve para cezalarına sebep olan ilgili yasanın bazı maddeleri iptal edilmektedir.
  • İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı’nın haberde yer alan “Taksiciler plaka alıp vergi ödüyor, uygulamanın hesapları Hollanda bankalarıyla çalıştığı için hiçbir şekilde vergi ödenmiyor” beyanı doğruları yansıtmamaktadır. Uber gerekli tüm vergilerini ödemektedir.
  • Uber uygulaması sayesinde kullanıcılar ulaşım sağlayıcılara nakit veya kredi kartı ile ödeme yapabiliyorlar.
  • Paris’te Uber uygulamasının yasadışı olması ve Uber hizmetlerinin durdurulması gibi bir durum söz konusu değildir. Aksine, Paris Uber’in en çok kullanıldığı şehirlerin başında gelmektedir. Londra’dan İstanbul’a Avrupa kıtasında bir sürü şehirde Uber sevilerek kullanılmaktadır.
  • Uber’in Türkiye ürünleri arasında sadece lüks taşımacılık seçeneği değil, aynı zamanda uberTaksi servisi ile sarı ticari taksilerle yolculuk seçeneği de sunulmaktadır. Bu doğrultuda Uber’in taksicilerden pay alması gibi bir durum söz konusu değildir, aksine onların hayatını kolaylaştıran ve ek kazanç sağlayan bir uygulamadır.

Saygılarımızla,
Uber

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.