Twitter’da reklam yapmak

Dünyanın en hızlı gelişen sosyal medya servislerinden Twitter, ilginç reklam politikaları ile sürekli gündemde kalıyor...

03.11.2010 - 00:00 | MediaCat

Dünyanın en hızlı gelişen sosyal medya servislerinden Twitter, ilginç reklam politikaları ile sürekli gündemde kalıyor.

Twitter, dünyanın en büyük firmalarında bazılarıyla uzun süreli ortaklık anlaşmaları imzalamış durumda. Bu firmalar arasında Starbucks, Red Bull, Best Buy ve Hootsuit bulunuyor. Reklam politikalarında bu şirketlere öncelik tanınıyor ve bazı imtiyazlar veriliyor.

PROMOTED TWEET KAVRAMI
Promoted Tweet, Twitter’ın geliştirdiği zekice ve çok tutulan bir reklam politikası. Ana sayfayı reklamlarla doldurup, kullanıları çileden çıkarmaktansa bu yöntem tercih ediliyor. "Kahve" kelimesini ele alalım ve Starbucks’ın, Twitter ile Promoted Tweet konusunda anlaşmış diye düşünelim.

Twitter’da, "Kahve" araması yapıldığında ilk üç Tweet’den birinde Starbucks ile karşılaşıyoruz. Kullanıcı isterse bağlantıya tıklayıp, ek bilgi alabiliyor. Profil ne kadar incelenirse, firma o boyutta ödeme yapıyor.

HOOTSUİT CEO’SUNUN AÇIKLAMASI
Twitter ile uzun soluklu işbirliği yapan firmalardan Hootsuit’in CEO’su Ryan Holmes, Promoted Tweets hakkında ilginç bir açıklamaya imza attı. Holmes, "Twitter, Promoted Tweet’lerde yeni uygulamalara da imza atacak. Biz de bunları merakla bekliyoruz. Twitter’ın kullanıcı kalitesi düşünülünürse, hem kullanıcılar hem de reklam verenler açısından altın bir çağ başlayacak.

PROMOTED ACCOUNT
Twitter’ın cephanesi bu kadarla sınırlı değil. Sosyal medya servisi, Promoted Tweets ile entegre çalışacak Promoted Account’ı da silahları arasına koyuyor. Böylece firmaları yüz binlerce kullanıcı takip edebiliyor. Promoted Tweets’e benzer şekilde “Promoted” kategorisinde gösterilecek profiller(firmalar), kazandığı takipçi sayısına göre ödeme yapacak. Asıl yenilik ise Who To Follow (Kimi İzleyeceksiniz) uygulaması. Twitter, kendisine reklam veren başlıca firmaları Who To Follow’ın ön sıralarına yerleştirecek.

TRENDİNG TOPİCS
Trending Topics, Twitter kullanıcıları tarafından en çok kullanılan (tweet edilen) sözcüklerin bir araya geldiği bir liste. Promoted Account ve Promoted Tweets’e göre daha az göze çarpsa da, kullanıcılar tarafından sürekli izlenebiliyor ve reklam verenlerin iştahını kabartma yeteneğine sahip.

FİYATLAR
İddialara göre, Promoted Tweet’lerin fiyatı 100.000 dolardan başlıyor. Elbette bu rakam sadece iddiadan ibaret, daha az olmasına ihtimal vermesek de, daha fazla olması olası. Hootsuite gibi uygulamalar sayesinde Promoted Tweet, farklı sitelerde kullanılabiliyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.