MediaCat

Twitter ve Facebook’tan Bolsonaro videosuna engel

Brezilya Devlet Başkanı’nın coronavirus hakkında yanıltıcı bilgi içeren videosu platformlardan kaldırıldı.

Twitter ve Facebook’tan Bolsonaro videosuna engel

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun, ülkesinde bir sokak satıcısıyla konuşurken kaydedilen ve hidroksiklorokinin coronavirus hastalarını tedavi ettiğini iddia ettiği videosu, yanlış bilgi yaydığı gerekçesiyle Facebook ve Twitter tarafından silindi.

Daha önceki açıklamalarında coronavirus salgınının medya oyunu olduğunu ve büyütüldüğünü savunan Bolsonaro, aynı videoda herkesin çalışmak istediğini de iddia ediyordu.

Facebook tarafından Business Insider’a yapılan açıklamada, “İçeriği, fiziksel zarara neden olabilecek yanlış bilgilerin yayılmasını önleyen topluluk standartlarımızı ihlal ettiği gerekçesiyle Facebook ve Instagram’dan kaldırdık” ifadesi yer aldı.

Twitter ise NBC’ye yaptığı açıklamada resmî otoritelerce paylaşılan halk sağlığı bilgilerinin aksini iddia eden ve coronavirus’un yayılmasına yol açabilecek içeriklerin kaldırılmasına yönelik kuralları genişlettiklerini, söz konusu videoyu ise platformu kullanmaya devam edebilmek için Bolsonaro’nun kaldırdığı bilgisi paylaşıldı.

Bolsonaro’nun sosyal mesafeyi bitirme çağrısı barındıran bir diğer paylaşımını geçtiğimiz günlerde kaldıran Twitter, ay ortasında yaptığı açıklamasında sağlık tavsiyeleriyle örtüşmeyen, tedavi ya da tanı gibi konular hakkında etkisiz/yanlış bilgi içeren tweet’lere izin verilmeyeceği, kullanıcıların söz konusu paylaşımları kaldırmaya zorlanacağı belirtmişti.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.