“Twitter güçlü bir panzehir”

Twitter EMEA Müşteri Çözümleri Kıdemli Direktörü Barry Collins'ten müşteri deneyimini iyileştirmek adına Larry The Bird'ün uçuş rotasında neler olduğunu dinledik.

08.07.2019 - 17:12 | Gönül Hadımlı

Müşteri deneyimini daha etkili bir hale getirmek için detaylı çalışmalar yürüten Twitter’ın bu seferki odak noktası kişiselleştirme. Markanın yeni beta sürümünü çıkarttığı ve yorumlara göre Twitter’daki modellerde değişiklik uygulayacağı twttr, kişileri nefret söylemlerinden ve sosyal medya şiddetinden koruyarak çok daha güvenli bir ekosistem sunabilmek için yenilikler peşinde. Kişilerin tweet’lerini yalnızca en sık etkileşim sağladığı takipçilerinin yorumlarını görmek üzere filtreleyebilmesi gibi daha kişiselleştirilmiş bir deneyim için gerekli esaslar sağlanmaya çalışılıyor.

Altı yılı aşkın süredir Twitter’daki görevini yürüten ve şu an markanın EMEA Bölgesinden Sorumlu Müşteri Çözümleri Kıdemli Direktörü unvanıyla 100’ü aşkın ülkeden sorumlu olan Barry Collins, müşteri deneyimini iyileştirmek adına Larry The Bird’ün uçuş rotasında neler olduğunu paylaşıyor.

Son zamanlarda Twitter kullanıcılarının talepleri ne yönde şekilleniyor ve bu talepleri karşılayabilmek için ne tarz yeniliklere imza atıyorsunuz?

Kullanıcılarımız ilgilerini çeken sohbetlere kolay ve güvenli bir şekilde katılmak istiyorlar. Biz de Twitter’ı her gün kullanıcılardan aldığımız geribildirimlere dayanarak bu taleplere uygun hale getiriyoruz. Öncelikle, misyonumuz herkese açık sohbetleri kullanıcıların hizmetine sunmak. Sohbetlerin daha rahat bir şekilde sürdürülebilmesi için Twitter’ın nasıl daha hızlı, daha eğlenceli ve daha akıcı hale getirilebileceği üzerine çalışıyoruz. Bu yılın başında “twttr” ismini verdiğimiz prototip uygulamamızı yeni konseptleri test etmek için piyasaya sürdük. Kullanıcıların geribildirimlerine dayanarak ortaya çıkan başarılı fikirleri gelecek dönemde de Twitter deneyimine taşıyacağız.

Odaklandığımız bir başka konu ise bir etkinlik veya ilgi alanını takip etmenin, başka bir hesabı takip etmek kadar kolay hale getirilmesi. Örneğin; spor, kültürel etkinlikler veya son dakika haberleriyle ilgili tweet’lerin tek bir yerde toplanarak takip edilmelerini kolaylaştıracağımız sayfalar düzenliyoruz.

Bizim için en önemli noktalardan biri, platformumuzdaki sohbetlerin sağlıklı bir şekilde gerçekleşebilmesi. Bu konuda daha proaktif bir yaklaşım sergileyerek taciz kurbanlarının yükünü hafifletmeye ve mümkünse tacizden önce aksiyon alarak olası tacizleri engellemeye çalışacağız.

Güvenilir bilginin değeri kullanıcıların gözünde giderek artıyor. Twitter’ın bu konuda nasıl bir politikası var?

Belirttiğim gibi, en önemli önceliğimiz herkese açık sohbetlerin güvenliğinin geliştirilmesi. Bununla ilgili çalışmalarımızın bir kısmını platformda daha kaliteli, konuyla ilgili ve güvenli içeriklerin sunulması oluşturuyor. 2018’de bu konuyla ilgili ürün, süreç ve politikalarımız dahilinde 30’un üzerinde değişiklik yaptık. Güvenlik politikalarımızı geliştirdik, kötü niyetli faaliyetleri tespit etmek için daha iyi araçlara ve kaynaklara yatırım yaptık ve yakın zamanda UNESCO ile medya okuryazarlığı konusunda küresel bir ortaklık kurduk.

Twitter’ın açık ve gerçek zamanlı doğası, yanlış bilgilerin hızla yayılmasına karşı güçlü bir panzehir. Aynı zamanda dezenformasyonun, toplumsal çözüm aranması gereken karmaşık bir toplumsal sorun olduğunu fark ettik. Bu konuda yeni çözüm yolları geliştirmek için hükümetler, sivil toplum kuruluşları ve akademik kuruluşlarla birlikte çalışmak konusunda kararlıyız.

Markaların Twitter’dan en üst düzeyde verim alabilmesi nasıl mümkün dersiniz?

Markalar için Twitter, piyasaya yeni bir ürün sürüldüğünde veya toplumun markaya dair düşüncelerini ölçmek istediklerinde takip edebilecekleri en doğru platform.

Bunun sebebi de platformun canlı sohbetlere zemin hazırlayan bir doğası olmasının yanında aynı zamanda toplum üzerinde etkileri olan, kültüre şekil veren ve yeni fikirlere açık kullanıcıları da bünyesinde barındırması.
Twitter’ın spor etkinlikleri sırasında yoğun olarak kullanılması buna en iyi örnek. Geçen yıl Ruffles’ın içerik sponsoru olduğu, Tivibu’nun Twitter kanalıyla paylaştığı Beşiktaş JK – Bayern Munich maçıyla ilgili özel içerikler, futbol fanatiklerinden oluşan büyük bir izleyici kitlesine ulaşmıştı. Fanatiklerin maç sırasında Twitter’da aktif olmaları ve kampanya etiketleri etrafında yeni sohbetler başlatması, içerikle alakalı markaların öne çıkarılmasında büyük bir rol oynamıştı.

Twitter’ın iş modelini düşündüğümüzde Türkiye piyasası dünyadaki diğer piyasalardan nasıl ayrışıyor? Twitter’ın Türkiye için özel olarak sunduğu hizmetler var mı?

Türkiye’de, Twitter’a reklam vermek isteyen yerel ve küresel markaları desteklemek için satış partnerimiz Genart ile birlikte çalışıyoruz. Böylece markaların diğer ülkelerdeki Twitter reklam ürünlerine de erişimlerini sağlamış oluyoruz.

Türkiye bizim için çok önemli bir pazar. Türk Twitter kullanıcıları hep çok aktifler. Ayrıca Türkiye’de Unilever, Akbank ve Yemeksepeti gibi güçlü müşterilerle geniş bir yelpazede çalışıyoruz. Türk iş dünyasındaki varlığımızı güçlendirerek devam ettireceğimizi umuyoruz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.