MediaCat

TVYD’den medya denetçiliği açıklaması

YurddaşandPartners’ın pazar hâkimiyetini kötüye kullandığını söyleyen Dernek, Rekabet Kurulu’na gidiyor.

TVYD’den medya denetçiliği açıklaması

Televizyon Yayıncıları Derneği (TVYD) yayınladığı bir duyuru ile YurddaşandPartners isimli denetleme firmasının pazar hakimiyetini kötüye kullandığını ve derneğin bu konuda Rekabet Kurulu‘na başvurduğunu açıkladı.

TVYD tarafından yayınlanan açıklama metninde şu ifadelere yer verildi:

TVYD'den medya denetçiliği açıklamasıÜlkemizde, Medya Denetçiliği yaptığını iddia eden Diye Danışmanlık Eğitim ve Medya Hizmetleri A.Ş. (“YurddaşandPartners”) isimli şirketin göstermiş faaliyetlerin ve bu şirketin reklamveren niteliğindeki müşterilerinin özelikle Rekabet Hukuku’na aykırı birtakım eylemleri tarafımızca tespit edilmiştir.

Belirtmek isteriz ki, gelişmiş ülkelerde hızla büyüyen bir sektör olmasına rağmen medya denetçiliği ülkemizde yeni gelişmeye başlamıştır. Sektörün bu başlangıç evresinde, bu piyasada faaliyet gösteren ve medya denetçiliği yaptığını iddia edenYurddaşandPartners isimli şirketin medya denetçiliği pazarındaki hâkim durumunu kötüye kullandığı ve reklamveren müşterilerinin dereklamyeri alım piyasasında bir reklamyerialım karteli oluşturduğu kanaatindeyiz. Bu bağlamda, söz konusu şirketin ve bu şirketten hizmet satın alan reklamveren müşterilerinin 4054 Sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun hükümlerine aykırı şekilde eylemleri nedeniyle Televizyon Yayıncıları Derneği tarafından Rekabet Kurulu nezdinde 15.09.2014 tarihinde şikayet başvurusunda bulunma zorunluluğu doğmuştur.

Televizyon reklam pazarında rekabetin yeniden tesis edilebilmesi ve ayrıca ülkemizde yeni gelişmekte olan medya denetçiliği sektörünün sağlıklı temeller üzerine kurulabilmesi, YurddaşandPartners adlı şirketin medya denetimi adı altında hâkim durumunun kötüye kullandırılmasının sonlandırılması ve yukarıda belirtilen müşterilerinin oluşturduğu alım kartelinin dağıtılması amacıyla ve üyelerinin bu konuda uğramış oldukları zararlarının tazmini maksadıyla Televizyon Yayıncıları Derneği hukukun tanımış olduğu her türlü hakkını aramaya devam edecektir.

Kamuoyuna saygı ile sunulur.

Televizyon Yayıncıları Derneği

Yönetim Kurulu Başkanı

Dr. A. Zahid Akman

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.