Türkiye’nin en sevilen markaları

Türkiye'nin Lovemark'ları araştırması, 22 kategorinin en sevilen markalarını bir araya getiriyor.

03.10.2018 - 11:12 | MediaCat

Türkiye'nin en sevilen markaları

Tüketicilerin gönülden bağlı oldukları markaları belirlemek için 11’inci kez gerçekleştirilen Türkiye’nin Lovemark’ları araştırması sonuçlandı. Kimi araştırma kapsamında ilk kez kimiyse araştırmanın 2016’da yenilenen yaklaşımıyla ilk defa sorgulanan toplam 22 kategoride en sevilen markalar belli oldu.

Her yıl olduğu gibi Ipsos tarafından MediaCat için gerçekleştirilen araştırmanın detayları, kategorilerinde birinciliğe uzanan Lovemark’lar da dahil olmak üzere, listelerde yer bulan tüm markalar ve yöneticileri için anlamlı ve dikkatle okunması gereken pek çok mesaj içeriyor.

“Büyük bir emek ve ideal”

Türkiye'nin en sevilen markaları

Yasemin Özen Gürelli
Ipsos Chief Client Officer

Lovemark olmak ya da olmamak… İnsanlara bir üründen daha fazlasını verenlere, bir markadan daha fazlasını ifade edenlere Lovemark diyoruz.

Araştırmamızdan çıkan sonuçları incelediğimizde, gerçekten de aşinalık yaratmış, hayatımızın içine köklerini salmış, rüştünü ispat etmiş, iletişimle ya da gündelik hayatın içinde insanlara temas etmeyi ihmal etmemiş, çoğumuzun sadakatle bağlı olduğu, yerine bir başkasını koymak gerektiğinde tereddüte düşeceğimiz markalar yılın Lovemark’ları olmuş: THY, Çaykur, Arçelik, İstikbal, LC Waikiki, Opet, Erikli, Nescafé, OMO, Fairy, Elidor…

Bu markaların çoğu köklü, yaygın, erişilebilir ve samimi markalar olarak görünüyor ilk etapta. İletişimlerini mercek altına aldığımızda görüyoruz ki değişen dünya düzeninde marka vaatlerini gerçek bir tüketici içgörüsü üzerine inşa etmişler. Büyük fikirleri oldukça sade ve insanın içindeki bir notaya mutlaka dokunuyor. Bizimle iletişim kurduğu dil ya esprili ya da duygusal hatta bazıları milli gurur vaat ediyor. THY, tescilli olarak “Türkiye’nin en değerli markası”. “140 ülkede, herkesin evinde, herkesin kalbindeyim” diyen İstikbal “bizim için ev demek o” diyerek mobilyadan fazlası olduğuna işaret ediyor. OPET sadece akaryakıt değil, memleket sevgisi sunduğunu söylüyor. Moda senin seçimin diyen LC Waikiki, krediyi kendine değil kadınlara teslim ediyor. Çaykur, bir kahvaltının çaysız nasıl milli bir kabusa dönüştüğünü gösteriyor.

Sonuç olarak, herkesin zihninde, herkesin kalbinde bir vazgeçilmeze dönüşmek büyük emek ve ideal gerektiriyor. Lovemark olan tüm markaları kutluyor ve bizler de onlardan ilham alıyoruz!

Metodoloji

Türkiye’nin Lovemark’ları araştırması MediaCat önderliğinde Ipsos tarafından, bilgisayar destekli telefon görüşmeleri tekniği (CATI) yöntemiyle gerçekleştirilir. Araştırmanın amacı Türkiye’de rekabetin ve iletişim faaliyetlerinin yoğun olduğu veya merak konusu olan belirli kategorilerde hangi markanın “Lovemark” olduğunu tespit etmektir.

Kategoriler, her yılın başında MediaCat önderliğinde tarafların görüşleriyle belirlenmektedir. Araştırma sonuçlarının mevsimsellik etkisini azaltmak üzere araştırma periyodu geniş tutulmaktadır. 2018 yılında bu periyod 12 Mart – 29 Haziran olmuştur. Bayram ve resmi tatillerde CATI sahası yapılmamıştır.

Etkin bir anket tasarımı adına sorgulanan kategoriler ikiye ayrılarak homojen yapıda iki test grubundan veri toplanmıştır. Türkiye temsili çalışmada, 15 – 55 yaş arası yüzde 50 kadın ve yüzde 50 erkek, toplamda 3 bin 90 bireyle görüşülmüştür. Kategoriler için hedef kitle ayrışması yapılmamış, tüm kategoriler aynı yapıda kitleye sorulmuştur.

TÜRKİYE’NİN LOVEMARK’LARI 2018
BEYAZ EŞYA
Arçelik35
Bosch18
Beko11
Vestel7
Samsung4
Siemens4
Profilo3
OTOMOTİV
Volkswagen11
BMW8
Mercedes-Benz8
Renault6
Ford6
Fiat6
Toyota5
Audi4
Hyundai4
BANKA
Ziraat Bankası23
Garanti11
İş Bankası10
Yapıkredi8
Akbank8
VakıfBank4
Halkbank4
QNB Finansbank4
ÇAY
Çaykur51
Lipton12
Doğuş Çay6
Rize Turist Çay4
KAHVE
Nescafé28
Kuru Kahveci Mehmet Efendi22
HIZLI SERVİS RESTORANLARI
Burger King15
McDonald’s10
Domino’s3
BULAŞIK DETERJANI
Fairy32
Pril18
Finish10
MEYVE SUYU
Cappy18
Dimes13
Tamek8
Meysu5
Tropicana3
SU
Erikli27
Hayat Su5
Pınar5
Damla5
Nestlé Pure Life3
HAVAYOLU
THY52
Pegasus12
Anadolu Jet2
MOBİLYA
İstikbal23
Bellona17
ZİNCİR TEKNOLOJİ MARKET
Teknosa12
MediaMarkt8
Vatan5
SOFRA-MUTFAK&ZÜCCACİYE
Karaca13
Paşabahçe12
Kütahya Porselen7
ŞAMPUAN
Elidor20
Head&Shoulders14
Pantene10
Clear10
Blendax7
Elseve3
ÇAMAŞIR DETERJANI
OMO23
Ariel19
Alo8
Bingo6
Persil3
GİYİM
LC Waikiki19
Mavi8
Koton7
DeFacto5
Zara4
Adidas3
Altınyıldız3
YAPI MARKET
Koçtaş11
Tekzen5
Bauhaus4
IKEA4
DEODORANT
Rexona14
Nivea9
Axe4
Avon4
AKARYAKIT İSTASYONU
OPET24
Shell20
Petrol Ofisi10
BP5
KREDİ KARTI
Bonus14
Maximum7
Axess7
World6
MÜCEVHER-TAKI
Atasay12
Zen Pırlanta11
Altınbaş7
İÇ GİYİM
Penti16
Tutku10

 

Toplam Baz (iç giyim): 616
Spontan Marka Bilinirlik’te 50+ baza sahip markaların endeks hesabı yapılmış ve listelenmiştir.
Toplam Baz (diğer tüm kategoriler): 1500
Spontan Marka Bilinirlik’te 50+ baza sahip markaların endeks hesabı yapılmış ve listelenmiştir.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.