MediaCat

Türkiye’nin en sevilen markaları

Türkiye’nin Lovemark’ları araştırması, 22 kategorinin en sevilen markalarını bir araya getiriyor.

Türkiye’nin en sevilen markaları

Tüketicilerin gönülden bağlı oldukları markaları belirlemek için 11’inci kez gerçekleştirilen Türkiye’nin Lovemark’ları araştırması sonuçlandı. Kimi araştırma kapsamında ilk kez kimiyse araştırmanın 2016’da yenilenen yaklaşımıyla ilk defa sorgulanan toplam 22 kategoride en sevilen markalar belli oldu.

Her yıl olduğu gibi Ipsos tarafından MediaCat için gerçekleştirilen araştırmanın detayları, kategorilerinde birinciliğe uzanan Lovemark’lar da dahil olmak üzere, listelerde yer bulan tüm markalar ve yöneticileri için anlamlı ve dikkatle okunması gereken pek çok mesaj içeriyor.

“Büyük bir emek ve ideal”

Türkiye'nin en sevilen markaları
Yasemin Özen Gürelli
Ipsos Chief Client Officer

Lovemark olmak ya da olmamak… İnsanlara bir üründen daha fazlasını verenlere, bir markadan daha fazlasını ifade edenlere Lovemark diyoruz.

Araştırmamızdan çıkan sonuçları incelediğimizde, gerçekten de aşinalık yaratmış, hayatımızın içine köklerini salmış, rüştünü ispat etmiş, iletişimle ya da gündelik hayatın içinde insanlara temas etmeyi ihmal etmemiş, çoğumuzun sadakatle bağlı olduğu, yerine bir başkasını koymak gerektiğinde tereddüte düşeceğimiz markalar yılın Lovemark’ları olmuş: THY, Çaykur, Arçelik, İstikbal, LC Waikiki, Opet, Erikli, Nescafé, OMO, Fairy, Elidor…

Bu markaların çoğu köklü, yaygın, erişilebilir ve samimi markalar olarak görünüyor ilk etapta. İletişimlerini mercek altına aldığımızda görüyoruz ki değişen dünya düzeninde marka vaatlerini gerçek bir tüketici içgörüsü üzerine inşa etmişler. Büyük fikirleri oldukça sade ve insanın içindeki bir notaya mutlaka dokunuyor. Bizimle iletişim kurduğu dil ya esprili ya da duygusal hatta bazıları milli gurur vaat ediyor. THY, tescilli olarak “Türkiye’nin en değerli markası”. “140 ülkede, herkesin evinde, herkesin kalbindeyim” diyen İstikbal “bizim için ev demek o” diyerek mobilyadan fazlası olduğuna işaret ediyor. OPET sadece akaryakıt değil, memleket sevgisi sunduğunu söylüyor. Moda senin seçimin diyen LC Waikiki, krediyi kendine değil kadınlara teslim ediyor. Çaykur, bir kahvaltının çaysız nasıl milli bir kabusa dönüştüğünü gösteriyor.

Sonuç olarak, herkesin zihninde, herkesin kalbinde bir vazgeçilmeze dönüşmek büyük emek ve ideal gerektiriyor. Lovemark olan tüm markaları kutluyor ve bizler de onlardan ilham alıyoruz!

Metodoloji

Türkiye’nin Lovemark’ları araştırması MediaCat önderliğinde Ipsos tarafından, bilgisayar destekli telefon görüşmeleri tekniği (CATI) yöntemiyle gerçekleştirilir. Araştırmanın amacı Türkiye’de rekabetin ve iletişim faaliyetlerinin yoğun olduğu veya merak konusu olan belirli kategorilerde hangi markanın “Lovemark” olduğunu tespit etmektir.

Kategoriler, her yılın başında MediaCat önderliğinde tarafların görüşleriyle belirlenmektedir. Araştırma sonuçlarının mevsimsellik etkisini azaltmak üzere araştırma periyodu geniş tutulmaktadır. 2018 yılında bu periyod 12 Mart – 29 Haziran olmuştur. Bayram ve resmi tatillerde CATI sahası yapılmamıştır.

Etkin bir anket tasarımı adına sorgulanan kategoriler ikiye ayrılarak homojen yapıda iki test grubundan veri toplanmıştır. Türkiye temsili çalışmada, 15 – 55 yaş arası yüzde 50 kadın ve yüzde 50 erkek, toplamda 3 bin 90 bireyle görüşülmüştür. Kategoriler için hedef kitle ayrışması yapılmamış, tüm kategoriler aynı yapıda kitleye sorulmuştur.

TÜRKİYE’NİN LOVEMARK’LARI 2018
BEYAZ EŞYA
Arçelik 35
Bosch 18
Beko 11
Vestel 7
Samsung 4
Siemens 4
Profilo 3
OTOMOTİV
Volkswagen 11
BMW 8
Mercedes-Benz 8
Renault 6
Ford 6
Fiat 6
Toyota 5
Audi 4
Hyundai 4
BANKA
Ziraat Bankası 23
Garanti 11
İş Bankası 10
Yapıkredi 8
Akbank 8
VakıfBank 4
Halkbank 4
QNB Finansbank 4
ÇAY
Çaykur 51
Lipton 12
Doğuş Çay 6
Rize Turist Çay 4
KAHVE
Nescafé 28
Kuru Kahveci Mehmet Efendi 22
HIZLI SERVİS RESTORANLARI
Burger King 15
McDonald’s 10
Domino’s 3
BULAŞIK DETERJANI
Fairy 32
Pril 18
Finish 10
MEYVE SUYU
Cappy 18
Dimes 13
Tamek 8
Meysu 5
Tropicana 3
SU
Erikli 27
Hayat Su 5
Pınar 5
Damla 5
Nestlé Pure Life 3
HAVAYOLU
THY 52
Pegasus 12
Anadolu Jet 2
MOBİLYA
İstikbal 23
Bellona 17
ZİNCİR TEKNOLOJİ MARKET
Teknosa 12
MediaMarkt 8
Vatan 5
SOFRA-MUTFAK&ZÜCCACİYE
Karaca 13
Paşabahçe 12
Kütahya Porselen 7
ŞAMPUAN
Elidor 20
Head&Shoulders 14
Pantene 10
Clear 10
Blendax 7
Elseve 3
ÇAMAŞIR DETERJANI
OMO 23
Ariel 19
Alo 8
Bingo 6
Persil 3
GİYİM
LC Waikiki 19
Mavi 8
Koton 7
DeFacto 5
Zara 4
Adidas 3
Altınyıldız 3
YAPI MARKET
Koçtaş 11
Tekzen 5
Bauhaus 4
IKEA 4
DEODORANT
Rexona 14
Nivea 9
Axe 4
Avon 4
AKARYAKIT İSTASYONU
OPET 24
Shell 20
Petrol Ofisi 10
BP 5
KREDİ KARTI
Bonus 14
Maximum 7
Axess 7
World 6
MÜCEVHER-TAKI
Atasay 12
Zen Pırlanta 11
Altınbaş 7
İÇ GİYİM
Penti 16
Tutku 10

 

Toplam Baz (iç giyim): 616
Spontan Marka Bilinirlik’te 50+ baza sahip markaların endeks hesabı yapılmış ve listelenmiştir.
Toplam Baz (diğer tüm kategoriler): 1500
Spontan Marka Bilinirlik’te 50+ baza sahip markaların endeks hesabı yapılmış ve listelenmiştir.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.