Türkiye ifade özgürlüğünde sınıfta kaldı

Son aylarda yazarlara ve gazetecilere açılan düşünce suçu davalarıyla dünya basınında eleştirilere hedef olan Türkiye'nin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) düşünce özgürlüğünden en çok hüküm giyen Avrupa ülkesi olduğu ortaya çıktı.

01.08.2006 - 00:00 | MediaCat

Son aylarda yazarlara ve gazetecilere açılan düşünce suçu davalarıyla dünya basınında eleştirilere hedef olan Türkiye’nin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) düşünce özgürlüğünden en çok hüküm giyen Avrupa ülkesi olduğu ortaya çıktı.

AİHM’de Türkiye aleyhine verilen ifade özgürlüğü ihlali kararlarında son yıllardaki artış dikkat çekiyor. Strasbourg Mahkemesi’nin, 2006 yılında ifade özgürlüğüne ilişkin verdiği toplam 29 mahkumiyet kararının 22’si Türkiye’den gelen şikayetlerden oluşuyor. Türkiye’nin 2006 yılında ifade özgürlüğü ihlallerinden ve buna bağlı adil yargılanma hakkı davalarından dolayı ödediği tazminat miktarı 100 bin avro’yu aştığı belirtildi. 2005 yılında ise AİHM’nin önüne gelen 66 ifade özgürlüğü şikayetinden 55’i Türkiye’ye ait. Türkiye, sadece geçen yıl 38 kez düşünce özgürlüğünü koruyan 10. maddeden mahkum olarak, vatandaşlarını düşünce suçundan en çok mahkum eden ülke oldu. Türkiye, 8 Temmuz 1999 tarihinde, AİHM tarafından bir gün içinde 11 ayrı ifade özgürlüğü davasında mahkum edilmişti. Bu davaların büyük çoğunluğu, OHAL yasası, eski TMY, Atatürk’ü koruma kanunu ve 2003’de kapatılan DGM’lerin kararlarından kaynaklanıyor. 2005 yılında sadece TMY’den dolayı AİHM’ye ödenen tazminat 325 bin YTL. Ancak, AB reformlarında geri adım attığı gerekçesiyle Ak Parti Hükümeti’nin yoğun eleştiriler almasına neden olan yeni TMY’nin ve TCK’daki 301. maddenin AİHM’de yeniden bir dava yığılmasına neden olması bekleniyor. (Zaman Gazetesi)

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.