Turkcell’in kontrolü TeilaSonera’ya mı geçiyor?

Çukurova'nın kalan tüm Turkcell Holding hisseleri Teliasonera şirketine verilecek...

07.08.2009 - 14:00 | MediaCat

Çukurova’nın kalan tüm Turkcell Holding hisseleri Teliasonera şirketine verilecek.

Uluslararası Tahkim Mahkemesi (Milletlerarası Ticaret Odası), Çukurova’nın elinde kalan tüm B grubu Turkcell Holding hisselerini TeilaSonera’ya 3.1 milyar dolar nakit karşılığında devretmesine karar verdi.

Turkcell İletişim’in doğrudan ve dolaylı ana ortaklarından TeliaSonera, diğer ana ortak Çukurova’nın, Turkcell İletişim’in yüzde 51 ile kontrolünü elinde bulunduran Turkcell Holding’deki hisseleriyle ilgili açılan davada Uluslararası Ticaret Odası (ICC) tahkim mahkemesinin Çukurova’nın kalan tüm Turkcell Holding hisselerini 3.1 milyar dolar nakit karşılığında Teliasonera’ya vermesi gerektiğine karar verdiğini açıkladı.

Mahkeme, aynı zamanda, Haziran 2007 itibariyle Turkcell Holding B grubu hisselerinin değerinin, alım bedeli düşüldükten sonra 1.8 milyar dolar olduğuna karar verdi. TeliaSonera’nın uğradığı zararlara ilişkin talepleri saklı tutuldu.

TeliaSonera yaptığı açıklamada, Çukurova’nın hisseleri devretmeye istekli olup olmadığını, verebilecek durumda olup olmadığını henüz bilmediğini, ancak anlaşmazlığa çabuk bir çözüm bulunmasını beklediğini ifade etti.

Çukurova ve TeliaSonera, Mart 2005’de Turkcell Holding hisselerinin TeliaSonera’ya 3.1 milyar dolar karşılığında satılması için anlaşmıştı. Ancak Çukurova bu anlaşma şartlarını yerine getirmemişti.

TeliaSonera, Mayıs 2005’de konuyu Cenevre’de tahkim mahkemesine taşımıştı. Sonera Holding, Uluslararası Tahkim Kurulu’nun Turkcell ile ilgili kararını KAP’a bildirdi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.