MediaCat

Turkcell’den bir ilk: MobilKod

Turkcell ve Microsoft işbirliğiyle hayatı etiketleme dönemi başlıyor.

Turkcell’den bir ilk: MobilKod

Turkcell-Microsoft iş birliği ile hayata geçirilen MobilKod, Microsoft® Tag platformuyla kullanıcıların 2 boyutlu (2D) etiketleri cep telefonlarına okutmalarını sağlayan ücretsiz bir Turkcell servisidir.

Dünya çapında, bu alanda Microsoft ile iş birliği gerçekleştiren ilk operatör Turkcell’dir.

Turkcell MobilKod, gerçek dünyadaki hemen her şeyi bir “etiket” üzerinden sanal ortamla bağlantılandırır.

Numara çevirmeden arama yapmayı ya da bir mesaj görüntülemeyi, bir web sitesine ya da video görüntüsüne anında bağlanmayı, bir kartviziti anında adres defterine eklemeyi sağlayabildiği gibi mobil reklam ve pazarlama alanlarında yepyeni ve çok geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Turkcell’in ücretsiz MobilKod servisi, bu teknolojinin yaygınlaşmasını sağlayarak müşterilerin hayatını zenginleştirmeyi hedeflemektedir.

Markalara bugüne kadar var olmadıkları yepyeni mecralarda müşteriyle buluşma fırsatı sunan MobilKod servisi, reklam ve pazarlama alanlarında fark yaratmak isteyenlerin de tercih edeceği bir alternatiftir.

Turkcell MobilKod nasıl kullanılıyor?

Bireysel ya da kurumsal hat kullanan tüm Turkcell’liler, www.mobilkod.com.tr adresinde hizmet veren Turkcell MobilKod portali üzerinden ücretsiz olarak web adresi, metin, kartvizit ya da cep telefonu numaralarını şifreleyen etiketler yaratabilirler.

Bu etiketlerin cep telefonları aracılığıyla okunabilmesi için ücretsiz MobilKod uygulaması üç kolay öntemle indirilebilir.

Windows Mobile, iPhone, Symbian, Blackberry, Android ve J2ME cihazlarda çalışan MobilKod’u; http://gettag.mobi/tr adresinden, MOBILKOD yazıp 5050’ye kısa mesaj göndererek ya da Turkcell Uygulamalar’dan ücretsiz olarak indirmek mümkün. Turkcell Mobilkod’un kullanımı herkese açıktır ancak kısa mesaj ve Turkcell Uygulamalar seçenekleri sadece Turkcell’liler tarafından kullanılabilir.

MobilKod’la neler yapılabilir?

Kullanım alanları yalnızca hayal gücüyle sınırlandırılabilecek MobilKod, bireysel kullanıcılara en son teknolojiyle çok zengin bir deneyim fırsatı sunmasının yanında mobil reklam ve pazarlama alanında iş yapış biçimlerini kökten değiştirmeye adaydır.

Turkcell MobilKod servisi ile her yerde görüntülenebilecek yeni bir barkod çeşidi olan etiketler (Tag) yaratılır. Bu etiketleri reklamlarınızda, posterlerinizde, ürün paketlerinde, el ilanlarınızda, web sitenizde, ilan panolarında ve daha bir çok yerde kullanabilirsiniz. Bu sayede kullanıcıyı çevirimiçi ortama yönlendirerek sunduğunuz içeriğin sınırlarını istediğiniz ölçüde genişletebilirsiniz.

Örneğin, bir sinema filmi afişinin üzerine yerleştirilen etiket, cep telefonundaki MobilKod okuyucu aracılığıyla filmin salon/seans bilgileri, oyuncularla yapılan röportajlar ya da kamera arkası görüntüleri gösterilebilir.

Bir perakende satış mağazasına yerleştirilecek etiketler interaktif raflar, tabelalar ve reklamlar kullanılarak ürünlerin daha etkin ticari satışına katkıda bulunabilir.

Yayıncılık alanında okurlar için merak uyandırıcı deneyimler üretilmesi, basılı yayınların reklamverenler için daha cazip hale getirilmesi sağlanabilir.

Toplu taşıma alanında etiketler, yolcuların gerçek zamanlı varış bilgilerine hızla erişmesi, durakların civarındaki alanlar için detaylı haritalar gösterilmesi, yeni reklam gelirleri üretilmesi için kullanılabilir.

Diğer 2D Kodlara Karşı Microsoft Tag’ın farkı

Gerçek dünyadaki objeleri cep telefonlarındaki daha derin tecrübelere bağlama QR kodları ile Japonya’da başlamıştır. Microsoft Tag pek çok faydalı ilerleme getiren yeni nesil bir çözüm sunmaktadır.

Microsoft Tag tarafından sağlanan Turkcell MobilKod servisi sadece bir URL açmanın ötesinde pek çok yetenekler sağlayan uçtan-uca bir sitsem olup, zaman içerisinde yeni işlevlerin eklenmesini mümkün kılan bir mimari üzerinde yapılandırılmaktadır.

Microsof Tag sistemi sadece bir URL açmak yerine, daha önceki QR kodlar ile mümkün olmayan bir işlevsellik sağlamak üzere bu amaca tahsis edilmiş özel müşteri yazılımlarını ve arka plan programlarını harekete geçirmektedir.

Örneğin, Turkcell MobilKod Tag raporlama sistemi Tag’lerinizin nasıl tarandıklarını bilmenizi sağlayan ve birden çok Tag ile oturumu kapsayacak entegre çözümler sunmanızı mümkün kılan yerleşik bir raporlama özelliğine sahiptir. Ve ayrıca, zaman içerisinde Turkcell’in bir çok servisi ile entegre olarak pek çok başka katma değerli servis sağlayacaktır.

Bu yeni barkod formatının kendisi pek çok avantaj sağlamaktadır. Tag’ler eski bar kodlardan çok daha küçük boyutlarda oluşturulabilip, çok daha hızlı şekilde ve geniş bir aydınlatma şartları yelpazesinde okunabilirler. Turkcell MobilKod sistemi ile yarattığınız Tag’lerle, dikkati mesajınızdan başka yere çekmeyen renkli ve görsel bakımdan heyecan verici kodlar yaratabilirsiniz.

Turkcell Mobil Pazarlamada Öncü

Türkiye’yi mobil internetle tanıştıran Turkcell geri dönüşü en yüksek interaktif mecra olan mobil pazarlamada da lider rol oynuyor.

Mobil pazarlama her sene %100 büyüme trendi gösteren bir sektör.

2008’den bu yana, 20 milyondan fazla kişi mobil pazarlama kampanyasına katılmıştır

Turkcell 2010’da 50 farklı sektörde, 353 farklı firma ile, 1600 mobil pazarlama projesi gerçekleştirdi. 353 firmanın 50’si global, 183’ü lokal markalardan oluşuyor.

Turkcell 11.4 milyon ile Avrupa’nın en büyük izinli veritabanı kullanıcısına sahip. (Ölçümlenebilir, hedeflenebilir ve geri dönüşü yüksek)

Mobil pazarlama ürün ve kampanyalarıyla 13’ten fazla uluslararası ödül almaya layık görülmüştür (Örnek: 2009 – GSMA En İyi Servis Ödülü: Tonlakazan; 2010 Stevie Awards (IBA), Yılın Ürün Geliştirme Takımı: AdinAction Geliştirme Takımı)

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.