Turkcell’de sular durulmuyor

TeliaSonera, Beyoğlu 2. Asliye Ticaret Mahkemesi'ne, Turkcell'de yeni hissedarlar toplantısına davet talep eden dava dilekçesini sundu.

28.04.2011 - 00:00 | MediaCat

TeliaSonera, Beyoğlu 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne, Turkcell’de yeni hissedarlar toplantısına davet talep eden dava dilekçesini sundu.

Şirketin yazılı açıklamasında, son Turkcell olağan genel kurul toplantısında, azınlık hissedarlarının yeni bir gündem maddesi ekleme talebinin kabul edilmeyerek, kanuna aykırı bir biçimde hareket edildiği, bu nedenle hissedarların diğer gündem maddeleri üzerinde oy kullanmadığı, kurulun gereğince tamamlanmadığı kaydedildi.

TeliaSonera’nın son dönemlerde Turkcell Yönetim Kurulu’na, kurul yapısının ele alınması yönünde resmi taleplerde bulunduğu belirtilerek, "Çukurova ile birlikte hareket eden Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Colin J. Williams müteaddit olarak, gerek yönetim kurulunda gerekse de 21 Nisan 2011 tarihinde gerçekleştirilen genel kurulda, bu talepleri engellemiştir. Kendisi bağımsız ve tarafsız olmadığını, yasaları ihlal ederek, Türkiye ve yurtdışındaki özel ve kurumsal hissedarlar da dahil olmak üzere, hissedarların çoğunluğunun zararına, kendisinin ve Çukurova’nın konumlarını koruduğunu açıkça kanıtlamıştır" denildi.

TeliaSonera Başkan Yardımcısı Cecilia Edstrom, şu bilgiyi verdi:

"Yönetim kurulu bir süredir kilitlenmiş durumdadır, ancak hissedar haklarının korunması zorunludur. Dolayısıyla yeni bir genel kurul toplantısı yapmak amacıyla İstanbul Ticaret Mahkemesi’ne dilekçe sunduk.

Tüm standart gündem maddelerine ek olarak, Colin J. Williams’ın tamamen bağımsız ve tarafsız bir yönetim kurulu üyesi ile değiştirilmesi hususunu ele alacağız. Bu gerçekleştirildiğinde, SPK ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Kurumu’nun talepleri doğrultusunda, bağımsız üyelerin artırılması konusuna odaklanacağız."

Cnnturk

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.