Tüketiciler, cepte tarife takipçisi

Interpromedya’nın yaptığı Tüketici Trend Araştırması’na göre operatörler tarifeler hakkında tüketiciyi bilgilendiriyor ama...

24.09.2010 - 00:00 | MediaCat

GSM operatörleri abonelerini memnun etmek için her geçen gün yeni bir tarife paketi sunarken, Interpromedya’nın yaptığı Tüketici Trend Araştırması’na göre operatörler tarifeler hakkında tüketiciyi bilgilendiriyor ama karar aşamasında etkileyici olamıyor. Tarife değişikliği yapan tüketicilerin yüzde 70’i gelişmeleri kendisi araştırıyor!

Interpromedya tarafından Temmuz 2010’da, 15 yaş üstü 1400 kişi ile yapılan Tüketici Trend Araştırması’na göre, cep telefonu tarifesi değiştirmede tüketicilerin bireysel istekleri yüzde 50 oranında. Yüzde 84’lük kesim operatörlerin yeni tarifeler konusunda bilgilendirme yaptığını söylerken yüzde 16’lık grup bilgilendirilme yapılmadığını belirtiyor. Tarife değişikliği yaparken kullanılan yöntemler ise, Türk tüketicisinin bu alanda araştırma yaptığı ve yenilikleri yakından takip ettiğinin önemli bir göstergesi oldu. Tarife değişikliğinde “kendim araştırdım” diyenlerin oranı yüzde 70 iken; operatör önerisi yüzde 17, arkadaş önerisi yüzde 13 oranında etkili oluyor.

Cepten internet kullanımı yüzde 20’yi geçti!
Cep telefonundan internet kullanan tüketici oranı yüzde 20.6’ya ulaşırken, cepten her gün internete giren kesim yüzde 42, haftada bir ve birden fazla diyenler yüzde 36 ve ayda birkaç kez diyenler ise yüzde 21 oldu. Cepten en çok izlenen web sitelerine bakıldığında ise, yüzde 72 ile sosyal ağlar birinci sırada yer alıyor. Messenger ve e-posta takibi yüzde 28 seviyelerinde yer alırken haber portallarının izlenme oranı ise yüzde 26 oldu. Cepten internet kullanan yüzde 20’lik kesimin yüzde 52’si operatörlerin sunduğu paketlerden yararlanırken bu oranda limitli paket kullanıcısı yüzde 64’ü buluyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.