Tüketici güveninde yükseliş sürüyor

Mayıs 2007'den beri Avrupa Komisyonu adına GfK Türkiye tarafından yürütülen 'Tüketici Araştırması'na göre...

27.02.2009 - 16:08 | MediaCat

Mayıs 2007’den beri Avrupa Komisyonu adına GfK Türkiye tarafından yürütülen ‘Tüketici Araştırması’na göre, Ocak 2009’da 5,6 puanlık bir yükselişle 69 düzeyine çıkan Tüketici Güven Endeksi Şubat ayında da 3,6 puan yükselerek 72,6 düzeyine çıkmıştır. Tüketiciler Şubat ayında, ekonomiyi, Ergenekon Davası’nı ve Davos Olayı’nı son bir ay içerisinde Türkiye’nin gündemindeki en önemli olay veya konu olarak belirtmişlerdir.

Endeksin alt kalemlerine ve değişim oranlarına bakıldığında Şubat ayında gelecek 12 ay için hanenin maddi durumuna yönelik beklenti bir önceki aya göre 4,0 puan (%4,6) artarak 87,3’ten 91,3’e çıkmıştır. Genel ekonomik duruma yönelik beklenti 6,7 puan (%7,2) artarak 99,3’e yükselmiş; işsizlik oranına yönelik beklenti de 4,4 puan (%8,1) artarak 58,9’a çıkmıştır. Tasarruf eğilimi ise 0,6 puan (%1,4) azalarak 41’e düşmüştür.

Avrupa Ülkelerindeki Tüketici Güven Endeksi

Tüm AB üye ve aday ülkelerde aynı sorular ve yöntem ile hesaplanan Tüketici Güven Endeksi ülkeler arası karşılaştırma yapma imkanı tanımaktadır.

Ocak ayı ile karşılaştırıldığında Şubat ayında Avrupa Birliği ortalamasında 1 puanlık bir düşüş olmuştur. İspanya’da 4, Almanya ve İtalya’da 2, ve Fransa’da 1 puan düşüş gözlenmiştir. Bulgaristan’da bir değişim izlenmemiş; İngiltere’de 3 puanlık bir yükselme olmuştur.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.