MediaCat

Trump karşıtı en yaratıcı 5 proje

Yaratıcılık Trump’a karşı.

Trump karşıtı en yaratıcı 5 proje

Donald Trump’ın başkan seçilmesiyle ABD’deki siyasi iklim benzeri görülmemiş şekilde kutuplaştı. Ancak yaratıcı endüstrilerde faaliyet gösteren insanlar Trump’ın ayrıştırıcı politikasına karşı projeler geliştirerek gidişata karşı cesaretlendirici girişimlerde bulundular.

İşte şimdiye kadar Trump’a karşı geliştirilen en yaratıcı projelerden bazıları…

1. Trump’un tweet’lerini yatırım stratejisine dönüştüren bir Twitter botu

Donald Trump’ın paylaştığı her tweet gündem yaratırken Google X’in yazılım lideri Max Braun, şirketlerin borsadaki hisselerinin Trump’ın kendileriyle ilgili olumsuz bir tweet’iyle düştüğünü, olumlu bir tweet’iyle ise yükselişe geçtiğini fark eder…

…ve böylece Trump’ın şirketler konusunda attığı tweet’leri yorumlayıp, hisse senedi alıp satan Trump2Cash adında bir Twitter botu kurar. Bot, aynı zamanda takipçilerine tavsiye de verir: Olumlu ise alın, olumsuz ise satın.

2. Trump’ın tweet’lerini yeniden yorumlayan parodi Twitter hesabı

Donald Trump, Twitter’ı en aktif kullanan siyasetçilerden biri ve nasıl bir tutum sergileyeceği çoğu zaman öngörülemiyor. Neyse ki, Twitter’da oluşturulan @MatureTrumpTwts adlı parodi hesap, Trump’ın her tweet’ini alıp, “daha olgun ve makul” bir insanın söyleyeceği şekilde yeniden yazıyor.

Kullanıcısının gerçek kimliğinin açıklanmadığı hesabın bugün yaklaşık 122 bin takipçisi var. İletişim ajansı Oxygen’dan Chris Orris, bu hesap hakkında “Trump karşı yürütülen protestolar arasında ‘en sivil ve en az suçlayıcı’ olanı” diyor.

3. ACLU’dan otomatik bağış sistemi

Programcı Nathan Pryor, ACLU’ya (American Civil Liberties Union) bağış yapma sürecini otomatikleştirmek için de Amazon’un Dash Button uygulamasından esinlenerek kendi butonu ACLU Dash Button’u yarattı ve butona her basıldığında otomatik olarak ACLU’ya 5 dolar bağışlanmasını sağladı. Şimdiye kadar pek çok teknoloji devi ACLU’ya bağış yaptığını açıkladı.

4. Kimlikli 3D anahtarlıklar

Bir diğer proje de yine Trump’ın göçmen yasağına karşı oluşturuldu. Başkan Trump, Suriyeli mültecilerin ve belirli yedi ülkeden gelen müslümanların ABD’ye giriş kabulünü askıya alan kararnameyi imzaladığında, Brooklyn merkezli 3D baskı fabrikası Voodoo Manufacturing, Trump’un göçmen yasağını protesto etmek için #WeAreAllImmigrants adlı bir kampanya başlattı.

Yaratıcı endüstrilerden Trump karşıtı 5 proje

Weareallimmigrants.world adresinde ziyaretçilerin kimliğini temsil eden 3D basılı anahtarlıklar “Ben X ülkesinden geliyorum” şeklinde özelleştiriliyor. Ve gelirin bir kısmı da ACLU’ya bağışlanıyor.

5. Güneş enerjisiyle değişen tişörtler

Bir yandan Trump’a direnirken diğer yandan müşterisi Beamer Solar için bir kampanya hazırlayan Arnold Worldwide da listede kendisine yer bulanlardan. Geçen yılın Ekim ayında Ulusal Cumhuriyetçiler Kongresi’ne “Build a wall” (Duvar inşa et) yazılı tişörtler getirerek Trump’ı destekleyenlere dağıtan ajansın niyeti, güneş ışığı tişörtlere yansıyarak cümlenin devamını gösterince ortaya çıktı: “Build a wall of solar panels on your roof” (Çatına güneş panellerinden bir duvar inşa et).

Eylemin amacıysa Trump’ın, yeşil hareketin modern dünyanın özgürlüğüne ve refahına bir tehdit oluşturduğu görüşüne karşı sürdürülebilir enerji konusunda farkındalık oluşturmaktı.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.