TRT’nin yeni dizileri İran’dan

TRT ile İran devlet televizyonu arasında yapılan işbirliği anlaşması uyarınca İran dizi ve filmleri...

13.10.2008 - 10:57 | MediaCat

TRT ile İran devlet televizyonu arasında yapılan işbirliği anlaşması uyarınca İran dizi ve filmleri TRT’de yayınlanacak. İran dizilerinde başı açık hiç bir kadın bulunmadığı gibi, dizilerde de ibadet şartı var.

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, İranlı meslektaşı İzzetullah Zergami’yi geçtiğimiz günlerde Ankara’da ağırlamıştı. Zergami, İran dizi ve filmlerine “ibadet şartı” getiren isim. İçinde ibadet görüntüleri bulunmayan dizi ve filmlerin yayını yasak.

Vatan gazetesinin haberine göre, İran Devlet Televizyonu IRIB ile TRT arasında son dönemdeki yakınlaşma, IRIB’in başındaki İzzetullah Zergami’nin Ankara ziyaretiyle pekiştirildi. Zergami ve beraberindeki heyet 10 Ekim’de, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’in davetlisi olarak geldikleri Ankara’da TRT stüdyolarını gezerek iki ülke televizyonları arasında yakınlaşma çabalarını değerlendirdi. Tahran Times gazetesinin haberine göre görüşmelerde İran televizyonunda yayınlanan dizi ve filmlerin TRT’ye verilmesi konusunda uzlaşmaya varıldı. Zergani ve Şahin, devlet televizyonları arasındaki işbirliğinin artırılması için hazırlanan protokole imza koydu.

ORTAK PRODÜKSİYON

Buna göre TRT ve IRIB her iki ülkede yayınlanan dizi ve filmleri değiş tokuş edecek. Uluslararası alanda ve eğitim alanında işbirliği yapacak. Ortak prodüksiyoların gerçekleşmesine çalışılacak. Zergami bu anlaşma karşılığında bir jest olarak İranlı ünlü şair Muhammed Hüseyin Şehriyar’ın hayatının anlatıldığı “Şehriyar” dizisini TRT’ye verdi. Ayrıca İran’da özellikle Ramazan ayında yayınlanmak üzere çekilen dizilerin de TRT’ye yakın gelecekte aktarılacağını açıkladı. İran heyeti Kültür Bakanı Ertuğrul Günay tarafından da kabul edildi. Günay, iki ülke ilişkilerin geliştirilmesini istediklerini kaydetti. Birkaç özel kanal ile haber ajansında daha temaslarda bulunan heyet işbirliği anlaşmaları imzaladıktan sonra Türkiye’den ayrıldı.

Zergami’nin göreve geldikten sonraki en sert uygulaması İran televizyonlarında yayınlanan dizi ve filmlere “ibadet şartı” getirmesi oldu. Zergami, 2007 Mayıs’ında aldığı kararla “İçinde ibadet görüntüleri olmayan televizyon prodüksiyonlarının televizyonlarda yayınlanmasını” yasakladı.Yasağın özellikle dizi ve filmleri kapsadığı belirtildi. Ayrıca çocuk programlarında da gençlere nasıl namaz kılınacağını öğreten görüntülerin bulunması gerektiğini kaydetti. İran’da tüm televizyon ve radyolar devlet kontrolünde. Programlarda dini öğelere büyük önem veriliyor. Ezan vakti programlar kesiliyor.

POPÜLER İRAN DİZİLERİ

İran’da son dönemde yayınlanan TV dizilerinden en popüler olanlar şöyle:

* Zire Zamin: Ramazan ayı için özel olarak çekildi. 3 arkadaşın ellerine geçen bir miktar parayı paylaşma mücadelesini anlatıyor. Arkadaşlardan ikisi alkol aldıkları için hapse düşüyor. Diğeri parayı saklıyor.

* Zire Tigh: 19 bölüm olarak çekildi. Devlet televizyonunun 3 kanalında da değişik zamanlarda yayınlandı. İki ailenin birbiriyle olan ilişkilerini anlatıyor. İran televizyonlarının en popüler dizisi oldu. Akşamları izlenme oranı yüzde 80’e kadar yükseldi.

* Rahe Bipayan: 26 bölüm olarak çekildi. İran’da yayınlanan en popüler dizilerden biri oldu.

* Noghtechin: İran’ın en popüler sit-com komedi dizisi. Eşlerinden gizli iş çeviren iki erkeğin maceralarını anlatıyor.

* Nergis: İran’ın en uzun TV dizisi. 69 bölüm olarak yayınlandı. Başrol oyuncusu otomobil kazasında hayatını kaybedince yayınına ara verildi. Dizinin karakterlerinden birinin seks kasedi internete düşünce İran’da büyük bir skandal yaşandı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.