Top Brands listesinde Apple bir numara

Interbrand’in yıllık raporunda Coca-Cola üçüncülüğe geriledi.

30.09.2013 - 16:13 | Haluk Kasarcı

Uluslararası branding danışmanlık şirketi Interbrand her yıl yayınladığı Top Brands listesinin 2013 versiyonunu yayınladı. Interbrand’in verilerine göre marka değeri 98,3 milyar dolara yükselen Apple listenin ilk sırasına yerleşirken onu 93,3 milyar dolarlık değeriyle Google izledi. Geçtiğimiz yıl listenin zirvesinde yer alan Coca-Cola ise bu yıl 79,2 milyar dolarlık değeri ile üçüncü sırada yer aldı.

Markaların müşteri tercihlerindeki etki, finansal performans, kârlılık oranı ve premium fiyatlandırma yapabilme potansiyelleri üzerinden değerlendirildikleri Top Brands listesi’nde dikkat çeken bir başka firma da Samsung. Marka değerindeki yüzde 20’lik artışla Güney Koreli teknoloji devi sekizinci sıraya kadar yükseliyor.

Interbrand CEO’su Jez Frampton listeye ilişkin yaptığı değerlendirmede Apple’ın listede bir numaraya gelişinin altını çizmek için “Bazen bir marka çıkagelir ve hayatımızı değiştirir. Bu yalnızca ürünlerle değil, karakterle olur” diyor. Frampton’ın işaret ettiği, Apple’ın günlük hayata nüfuz edebilme kudretinin markayı getirdiği nokta açıkça görülüyor.

 

Kaynak: Design Taxi

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.