TMSF Aksoy’un tüm medya varlıklarını satıyor

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), başta Cine 5 TV olmak üzere Erol Aksoy'un medya varlıklarını satışa çıkardı...

10.03.2008 - 09:24 | MediaCat

Ödeme protokolüne uymadığı gerekçesiyle kısa süre önce işadamı Cavit Çağlar’ın mallarını satma kararı alan TMSF, aynı işlemi dün de İktisat Bankası’ndan 1 milyar dolar borcu olan Erol Aksoy için başlattı. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), başta Cine 5 TV olmak üzere Erol Aksoy’un medya varlıklarını satışa çıkardı.

Aksoy, Ashmore Group’tan kaynak sağlayıp, durumu kurtarmak için son görüşmeleri yapıyor. TMSF batık İktisat Bankası’ndan doğan 1 milyar dolarlık borcunu ödemesi için 9 Mayıs 2006’da bir protokol imzalamıştı. Ancak Erol Aksoy Grubu’ndan beklediği olumlu adımı göremeyince, başta Cine 5 TV olmak üzere, grubun medya varlıklarını satışa çıkarma kararı aldı. Uzun süredir Londra’da halka açık olan Ashmore Group adlı 1.6 milyar sterlinlik fonla görüşmeler yürüten Erol Aksoy ise, ‘son umut’ gördüğü bu konuda ilerleme sağlamak üzere Londra’da son görüşmeleri yapmaya başladı.

Cine 5 TV, 80 milyon dolar

TMSF dün bir açıklama yaparak satış kararı aldığını belirtti. Fondan yapılan açıklamada, Erol Aksoy Grubu’nun mal, hak ve varlıklarından Cine 5 TV, Supersport TV, Radyo Tek, Radyo 5, Radyo Cool, Gala TV, Radyo Nostalji, Show Radyo, Viva TV ile Viva Radyo’nun ticari ve iktisadi bütünlük olarak satılacağı ifade edildi. Bu şirketler için son teklif alma tarihinin 21 Mart 2008 olduğu açıklandı.

Buna göre, Cine 5 TV ve Radyo 5 Ticari ve İktisadi Bütünlüğü 80 milyon dolar, Viva TV ve Viva Radyo Ticari ve İktisadi Bütünlüğü 8 milyon dolar muhammen bedelle 24 Mart 2008 tarihinde; Supersport TV Ticari ve İktisadi Bütünlüğü 500 bin dolar, Show Radyo Ticari ve İktisadi Bütünlüğü 15 milyon dolar, Radyo Nostalji Ticari ve İktisadi Bütünlüğü 200 bin dolar muhammen bedelle 25 Mart 2008 tarihinde; Radyo Tek Ticari ve İktisadi Bütünlüğü 25 bin dolar, Radyo Cool Ticari ve İktisadi Bütünlüğü 25 bin dolar ve Gala TV Ticari ve İktisadi Bütünlüğü 500 bin dolar muhammen bedelle 26 Mart 2008 tarihinde ihaleye çıkacak.

TMSF zaman vermişti

Kapalı zarf ile teklif verme ve açık artırma usulü ile gerçekleştirilecek olan ihaleler, TMSF Fon Kurulu onayı ile sonuçlandırılacak. TMSF yönetimi, Erol Aksoy Grubu bir süre önce, “Ashmore Group’la anlaşma yapıyorum, aktiflerimi ona devredeceğim, getireceğim parayla borcumu ödeme konusunda ciddi adım atacağım” deyince, bu konuda grubun patronu Erol Aksoy’a zaman tanıdı. Ancak, konuşulan sürede Erol Aksoy’un beklenen kaynağı bulmadığını gören TMSF, daha önce aldığı ‘varlıklarını satış kararı’nı dün kamuoyuna duyurdu.

TMSF’nin satışa çıkarma kararı aldığı Erol Aksoy Grubu varlıklarının 40-50 milyon dolar vergi borcunun da olduğu belirlendi. TMSF’nin söz konusu varlıkları toplam 105 milyon dolar dolayındaki muhammen bedelleriyle satması durumunda, kendisine ancak 60 milyon dolar dolayında para kalacak. Elde edilen bu rakam, Erol Aksoy’un TMSF’ye olan toplam 1 milyar dolarlık borcunun çok uzağında kalacak.

Aksoy: 200 milyon dolar gelir

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF), mallarını satışa çıkarma kararını Britanya’nın başkenti Londra’da öğrenen Erol Aksoy şunları söyledi: “10-11 Mart’ta Ashmore Group’la görüşmelerim var. TMSF’ye daha önce bu grupla yaptığım ön anlaşmayı içeren bir mektup vermiştim. O mektupta ‘aktiflerimizi Ashmore Group’a satacağımız, TMSF’ye 200 milyon dolarlık bir ödeme yapacağımız’ yazılıydı. Yapacağımız görüşmelerde olumlu sonuç alacağımızı sanıyorum. TMSF bize 15 Mart’a kadar süre tanırsa, bu konuda ilerleme sağlarız sanıyorum. Zaten TMSF yönetimi, bizim bu konudaki girişimlerimize olumlu bakıyordu.”

TMSF’nin satışa çıkardığı Cine 5 dahil, tüm Erol Aksoy Grubu varlıkları, grubun 1 milyar dolarlık borçlarını kapatacak gibi görünmüyor. TMSF yetkilileri, “Erol Aksoy’un yüklü şekilde borcu sürerse, hapse girme riski var mı?” sorusuna, “O aşamalar geride kaldı. Bu durumda Aksoy’un borcu ömür boyu sürer” dedi.

Kaynak: Radikal

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.