adidas Türkiye’ye Marka Değeri Ödülü

adidas Türkiye, Marka Bilinirliği ve Markaya Bağlılık’ta gösterdiği üstün performans nedeniyle

10.03.2008 - 09:38 | MediaCat

adidas Türkiye, Marka Bilinirliği ve Markaya Bağlılık’ta gösterdiği üstün performans nedeniyle Brand Equity (Marka Değeri) Ödülü’nü kazandı.

Uluslararası araştırma şirketi Hall and Partners tarafından, spor markaları üzerine, ilk defa adidas’ın Gelişmekte Olan Pazarlar kapsamındaki ülkelerin yanısıra, İngiltere ve Amerika gibi diğer pazarları da kapsayan araştırma sonucunda, tüketiciler tarafından rakipleri karşısında markasına en çok değer katan adidas ülkesinin Türkiye olduğu belirlendi.

14 – 24 yaş arası kadın ve erkekler üzerinde yapılan araştırma; Marka Bilinirliği, Markaya olan Bağlılık, Markanın Yükselişi, Markanın Üstünlüğü, Markanın Tüketiciye Hitap Etmesi ve Markayla Kurulan İlişki kategorileri üzerinde gerçekleşti. Değerlendirmede 1. sırada yer alan adidas Türkiye, adidas dünyasında üstün başarısıyla tüm dikkatleri üzerine çekti ve Dünya ve Avrupa Başkanı tarafından, tüm Avrupa ülkelerinin katıldığı bir törende plaketle ödüllendirildi.

Sonuçlar, adidas’ın Türkiye pazarındaki üstünlüğünü kanıtlarken, hem spor hem de günlük kullanımda birinci tercih olduğunu gösterdi. Tüketiciler adidas’ı diğer markaların ötesinde kendilerine yakın bulduklarını ifade ettiler.

Araştırmanın çarpıcı sonuçlarından birisi de tüketicilerin adidas markası ile ilgili düşünceleri oldu. Araştırmanın Türkiye’de gerçekleştirilen bölümünde, gençler, adidas’ın, tüm spor markaları arasında en güvenilir, en özgün ve kendilerini en çok motive eden, hayallerinin peşinden koşmalarına teşvik eden marka olduğunu belirttiler. adidas’ın tüm spor markaları arasında en kaliteli marka olduğunu düşünen gençler, ayrıca adidas’ı “futbolda lider, spor için en şık tasarımlı ürünleri olan, olimpiyatlarla ilişkilendirdikleri ve kendini spora ve sporcuya adamış bir marka” olarak tanımladılar.