Temsa ve Brisa marka lideri

Destek Patent, Türkiye’deki ihracatçı firmaların marka sahipliği durumunu gösteren bir araştırma

05.10.2007 - 17:33 | MediaCat

Destek Patent Dünya Fikri Mülkiyet Hakları Örgütü WIPO’da kayıtlı markalara göre, ihracatçı ilk 1000 firmayı yurtdışı marka sahipliği açısından analiz etti. Analiz sonucunda ihracatçı firmalar arasında en fazla yurtdışında tescilli markaya Temsa San. Tic. A.Ş. ve Brisa Bridgestone Sabancı Lastik San. ve Tic. A.Ş.’nin sahip olduğu belirlendi. Her iki firma da 22 markaya sahip. Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, ihracatta rekabet gücünü artırmak isteyen firmaların daha fazla markaya sahip olmaları gerektiğine dikkat çekti.

Destek Patent, Türkiye’deki ihracatçı firmaların marka sahipliği durumunu gösteren bir araştırma gerçekleştirdi. Dünya Fikri Mülkiyet Hakları Örgütü WIPO’da kayıtlı markalara göre yapılan araştırmada, ihracatçı ilk 1000 firma marka sahipliğine göre analiz edildi.

Araştırmada yurtdışı marka sahipliğinde ilk on sırayı 22 marka ile Temsa San. ve Tic. A.Ş. ve Brisa Bridgestone Sabancı Lastik San. ve Tic. A.Ş., 15 marka ile Kent Gıda Madd. San. ve Tic. A.Ş., 12 marka ile Hayat Kimya Sanayi A.Ş., 11 marka ile Evyap International Dış. Tic. A.Ş., 8’er marka ile Fırat Plastik Kauçuk San. ve Tic. A.Ş. ve Erkul Kozmetik San. ve Tic A.Ş., 7’şer marka ile Polinas Plastik San. ve Tic. A.Ş. ve Supra Plastik İnş. Teks. San. ve Tic. Ltd. Şti ve 6 marka ile Dalan Kimya Endüstri A.Ş. alıyor.


“Marka katma değerli üretimin göstergesidir, ihracatta rekabet gücünü artırır”

Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, ülke ekonomisinin güçlenmesinde ihracatın artması kadar, ihracat yapan şirketlerin sahip oldukları marka sayısının artmasının da büyük önem taşıdığına dikkat çekerek şunları söyledi:

“Türk firmaların uluslararası pazarlardaki konumlarını güçlendirebilmeleri için, katma değerli ürünler sunmaları şart. Firmalar sahip oldukları markalarla ürünlerinin katma değerini ortaya koyabilirler. WIPO internet sitesinde yer alan verilere göre yaptığımız araştırmada Türkiye’deki 1000 ihracatçı firmanın yarısından fazlasının bir tane dahi markası bulunmuyor. Firmaların bu konuda daha bilinçli davranarak, sahip oldukları marka sayısını hızla artırmaları gerektiğine inanıyoruz. 1983 yılından bu yana marka, tasarım ve patent sahipliği konularında yürüttüğümüz faaliyetlerle firmalara desteğimizi sürdüreceğiz.”