Temmuz ayı birincisi 22 Temmuz seçimleri

Medya Takip Merkezi’ nin her ayın sonunda düzenli olarak hazırladığı medya raporuna göre, 22 Temmuz’da yapılan milletvekili seçimleri, Temmuz ayı boyunca Türkiye’nin en çok konuştuğu konu oldu...

14.08.2007 - 10:41 | MediaCat

Medya Takip Merkezi’ nin her ayın sonunda düzenli olarak hazırladığı medya raporuna göre, 22 Temmuz’da yapılan milletvekili seçimleri, Temmuz ayı boyunca Türkiye’nin en çok konuştuğu konu oldu. Yazılı basında, internet haber sitelerinde ve TV kanallarında, 22 bin 188 kez genel seçimlerden söz edilirken; bu haberler, TV ekranlarında 1.228 saat, başka bir deyişle, bir TV kanalının 51 günlük yayınına denk süreyle yer aldı.


AKP’nin haber oranındaki artış, oy oranındaki artıştan fazla oldu…

Aynı medya raporuna göre AKP, Temmuz ayında gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerinde hakkında en çok haber yapılan siyasi parti oldu. Haziran ayında haberlerini % 51,4 oranında artıran AKP, 43 bin 210 habere konu edildi. AKP haberleri, ekranlarda 568 saati aşan süreyle izleyiciyi ile buluştu.


TV kanallarının en çok yer verdiği ikinci siyasi parti CHP’ydi…

Seçimlere “tek başına iktidar” iddiasıyla giren CHP, Sosyalist Enternasyonal’den çıkartılma söylentileri, Cumhuriyet mitingleri ve genel seçimlerde yaşadığı oy kaybıyla dikkatleri üzerine çekti. CHP, geçtiğimiz ayın en çok haberi yayımlanan ikinci siyasi partisi oldu. 30 bin 716 haberle gündemde yerini alan CHP, 521 saate yakın TV ekranlarında yer aldı.


Medyanın gözleri MHP’ye çevrildi; partinin haberleri iki katından fazla artış gösterdi…

Temmuz ayının haber sayısı en büyük artış gösteren siyasi partisi, Milliyetçi Hareket Partisi’ydi. Önceki aya göre haber sayısı % 116 oranında yükselen partiye, TV kanalları yaklaşık 379 saat yer verdi. Medyanın en çok yer verdiği diğer siyasi partiler ise, 8 bin 504 haberle DP ve 6 bin 261 haberle Genç Parti oldular.


Başbakan’ın haberlerinde % 27, Baykal’ın haberlerinde ise % 107 oranında artış var…

Seçim ayı olmasının da etkisiyle, medyanın gözdesi Başbakan Erdoğan’ın haberleri % 27 oranında arttı. Seçim sonuçlarıyla liderliği tescillenen Erdoğan, yazılı, görsel ve elektronik basında toplam 27 bin 876 habere konu olurken, TV kanallarının ona ayırdığı süre ise 286 saate yaklaştı.

Medyanın en çok yer verdiği ikinci isim ise haber sayısındaki % 107’lik artışla CHP Genel Başkanı, Deniz Baykal oldu. Seçim sonuçlarının açılanmasının ardından istifa etmesi gerektiği haberleriyle gündeme taşınan Baykal, seçime ve AKP’ye ilişkin açıklamalarıyla da gündemden düşmedi. Gazete, dergi, TV kanalı ve haber siteleri toplamında 13 bin 900 habere konu olan Baykal, ekranlarda 171 saat kaldı.


Medyanın Devlet Bahçeli’ye ilgisinde üç kat artış…

Haber sayısındaki çarpıcı artışla dikkatleri üzerine çeken MHP’nin Genel Başkanı da medyanın yakın markajındaydı. Önceki aya göre haberleri üç katından fazla artış gösteren Bahçeli, seçim tarihinin yaklaşması üzerine, yaptığı keskin açıklamalarla çeşitli tartışmalara konu oldu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.