Telefonunu çevre dostu şarj etmek isteyenlere

Back Market'tan karbon salımını azaltmaya yönelik bir proje.

18.03.2020 - 17:39 | Sencer Uçar

Pek farkında olmasak da, hemen her gün milyarlarca insanın kullandığı akıllı telefonlar evlerimizdeki buzdolaplarından bile fazla enerji kullanıyor. Elektrik enerjisi kömür, nükleer enerji, doğalgaz ya da yenilenebilir enerji kaynaklarından elde ediliyor ve farklı enerji kaynakları da farklı seviyelerde karbon salımına yol açıyor.

Elektronik cihazlara yenileme yoluyla ikinci bir şans tanıyan ve yenilenen ürünleri satışa sunarak e-atık sorununa karşı mücadele veren eko-bilinçli teknoloji girişimi Back Market ise BETC işbirliğiyle hayata geçirdiği CO2NSCIOUS adlı projesiyle akıllı telefonların yol açtığı karbon salımını azaltmayı hedefliyor.

CO2NCIOUS Android aracı, şarj esnasında yararlanılan elektrik enerjisinin hangi kaynaklardan elde edildiğini ve karbon salımıyla olan ilişkilerini gerçek zamanlı gösteriyor ve kullanılan enerji demetine göre karbon salımının en az olduğu zaman dilimi hakkında kullanıcıları bilgilendiriyor. Telefonunu şarj ederken doğaya mümkün olduğunca az zarar vermek isteyenler, CO2NCIOUS’ı kullanarak en uygun saatlerden haberdar olabiliyor.

CO2NCIOUS aracılığıyla teknolojinin çevre üzerindeki etkileri hakkında farkındalık yaratılması da amaçlanıyor. Zira 2007 yılında bilgi ve iletişim teknolojileri endüstrisinin karbon ayak izi toplamın yüzde 1’ine denk gelirken, 2040 yılında bu oranın yüzde 14’ü aşması bekleniyor.

KÜNYE

  • Reklamveren: Back Market
  • Reklam Ajansı: BETC
Kaynak: Lbbonline.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.