TEB, inovasyonu kurum kültürü yaptı

İnovasyonu kurum kültürü haline getiren ve kurduğu altyapı ile tüm çalışanlarının yeni projeler üretmesine imkan sağlayan TEB...

31.03.2009 - 12:48 | MediaCat

İnovasyonu kurum kültürü haline getiren ve kurduğu altyapı ile tüm çalışanlarının yeni projeler üretmesine imkan sağlayan Türk Ekonomi Bankası (TEB), bu özelliği ile dünyanın önde gelen danışmanlık firmalarından Gartner tarafından incelendi ve “TEB İnovasyon Kültürü Oluşturuyor” başlıklı bir raporla tüm dünyaya “örnek çalışma” olarak gösterildi. TEB, Gartner’ın hazırladığı bir rapora giren ilk Türk bankası oldu.

Başta bilişim olmak üzere kamu, bankacılık, sağlık, sigorta, medya ve perakende sektörlerine yönelik analizler yapan ve raporlar hazırlayan Gartner, çalışmaları ile dünyadaki teknoloji yatırımlarının yüzde 85’ine yön veriyor. Gartner’ın yayınladığı ve sektörlerindeki “en iyi örnekleri” ele alan “vaka analizi” raporları her gün yaklaşık 60 bin uluslararası üst düzey yönetici tarafından takip ediliyor. Ürün ve iş geliştirme, stratejik planlama yöneticilerinin sektörlerindeki rekabeti takip ettiği ve farklı sektörlerden yeni fikirler edindiği Gartner raporları, kriz dönemlerinde daha fazla ilgi görüyor.

“İnovasyon ve banka yazıldığında TEB çıkıyor”

TEB Genel Müdürü Varol Civil, inovasyonu büyüme ve yenilenme hedeflerinin temeli kabul ettiklerini belirterek, “Gartner’ın raporlarında “inovasyon ve banka” kelimeleri ile tarama yapıldığında çıkan örneklerden biri de TEB’dir. Yenilikçi ve yaratıcı olmanın önem kazandığı bir çağda, bir Türk bankacısı olarak Gartner raporunda inovasyon çalışmalarımız ile anılmaktan ötürü büyük bir mutluluk ve gurur duyuyorum” dedi. TEB’de yenilikçi ve yaratıcı fikirleri üretme ve uygulama imkanı sağladıklarını ifade eden Varol Civil, “Keşfedilmemiş olanı icat etmeyi değil; değer yaratma yollarını keşfetmeyi amaçladık. Bu metodla tüm bankacılık faaliyetlerinde ciddi ivme kazandık, farklı ürünler, farklı hizmetler sunabildik” diye konuştu.

TEB’de geliştirilen inovasyon kültürü ile tüm TEB çalışanlarının birer mucide dönüştüğünü belirten ve inovatif çalışmalar sonucunda ortaya konan bankacılık ürün ve hizmetlerinden örnekler veren TEB Genel Müdürü Varol Civil, “Geçen yıl bir güvenlik görevlisi arkadaşımızın önerdiği “molalı kredi” fikri inovasyon komitesinden icra toplantılarımıza ve bana kadar ulaştı. Bu öneri kabul edildi. Bireysel bankacılık ekibimiz bu fikri geliştirdi ve en sonunda bizim bireysel bankacılıktaki en önemli ürünlerimizden biri olan “molalı kredi” haline geldi” dedi.

“Zor Zamanları İnovasyonla Aşmak”

TEB Genel Müdürü Varol Civil, TEB’de yenilikçi ve yaratıcı olmanın kurum kültürü olarak benimsendiğine dikkat çekerek, bu sayede bankanın büyümesini sürdürülebilir hale getirdiğini ifade etti. TEB’deki inovasyon kültürünü kamuoyu ile de paylaştıklarını hatırlatan Varol Civil, bu amaçla “TEB Akıl Fikir Buluşması”nı geleneksel hale getirdiklerini söyledi.

Bu yıl 14 Nisan’da gerçekleştirilecek “TEB Akıl Fikir Buluşması”nın başlığını “Zor Zamanları İnovasyonla Aşmak” olduğunu belirten Civil, “Bu zirvede müşterilerimizle birlikte çözümleri tartışıyor olacağız. Şu anda tüm dünyanın yaşadığı belirsizlik döneminin, müşterilerimizle birlikte aşılmasını sağlayabilecek yenilikçi çözüm yollarını arayacağız. Böyle bir yaklaşıma öncülük etmenin de, inovasyon konusunda sektörüne liderlik eden TEB’e yakışır bir davranış olacağını düşünüyoruz” dedi.

“Rekabette öne çıkmak için inovasyon gerekiyor”

TEB Genel Müdürü Varol Civil, günümüzde rekabet koşullarının değişerek zorlaştığını, küresel bir belirsizlik ortamı olduğunu ifade ederek, “Bu ortamda inovasyona yatırım yapmak, firmaların gelecekte kazananlar arasında yer almasını sağlayacaktır. Rekabette öne çıkabilmek için inovasyona yatırım yapmak büyük önem taşımaktadır. İnovasyon konusunda akıllı ve verimli uygulamalarla, yenilikçi fikirlerle sağlanacak tasarruflar inovasyonu bir yatırım aracı haline dönüştürecektir” dedi.

TEB İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Nilsen Altıntaş ise TEB’deki inovasyon çalışmaları hakkında bilgi verdi. Altıntaş, TEB bünyesinde kurulan inovasyon portalına iki yılda 24 bin inovasyon ve iyileştirme önerisi önerisi geldiğini, bunlardan 1237 projenin uygun bulunduğunu, 162 projenin hayata geçtiğini, 200 proje üzerinde çalışmaların devam ettiğini, fikirleriyle de 308 TEB çalışanının ödül kazandığını söyledi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.