MediaCat

TAPDK’den sosyal medyada gizli reklam denetimi

Hürriyet’in haberinde alkollü içeceklere getirilen yasağın sosyal medyada delindiği ifade ediliyor.

TAPDK’den sosyal medyada gizli reklam denetimi

Hürriyet, alkollü içkilerin reklamı ve tüketicilere yönelik tanıtımına geçtiğimiz yılın Mayıs ayında getirilen yasağın ardından alkollü içecek markalarının yeni bir yöntem bulduğuna işaret ediyor. Gazetenin internet sitesinde bugün yayınlanan haberde markaların, günde milyonlarca kişinin bağlandığı sosyal medya ve internet sitelerine gizli reklam verdiği ifade ediliyor. Habere göre alkollü içecek markaları ‘haydi şerefe’ pozlarına 2 bin lira, blog yazılarına ise 15 bin lira vererek tüketiciye ulaşıyor.

Gazete bu uygulamaların çok uzun sürmesinin beklenmediğini belirterek, söz konusu düzenlemeyi hayata geçiren Tütün ve Alkol Piyasa Düzenleme Kurumu‘nun (TAPDK), alkol markalarının, fenomenlerin ve blog sitelerinin peşine düştüğü bilgisini paylaşıyor.

En çok blog yazarları kazanıyor

Alkol markalarının yasaklamaların ardından tanıtım ve reklam bütçelerinin bir kısmını internete aktardığına dikkat çeken Hürriyet, bu yüzden sosyal medya fenomenlerinin ve blog sahiplerinin kazandığı paraların özellikle son dönemde arttığını söylüyor. Haberde gizli tanıtımdan en fazla geliri blog sitelerinin aldığı söyleniyor.

Hürriyet’in araştırmasına göre blog siteleri alkol markalarından konu başına 10 ile 15 bin lira arasında kazanç sağlıyor. Sosyal medya fenomenlerinin kazançları ise takipçi sayısı ve sosyal ağa göre değişiyor. Örneğin Twitter’da 750 bin takipçisi olan bir fenomen, paylaşım başına 2 bin liraya kadar kazanabiliyor. Bu rakam sosyal paylaşım uygulaması Instagram’da ise 500 ile 1000 lira arasında değişiyor.

Alkol markaları, arkadaşlar arasında paylaşılan içerikler üzerinden para karşılığı tanıtım veya reklam yapmıyor. Bu yüzden söz konusu içeriklerde alkol markalarının yer alması TAPDK’nın takibi dışında kalıyor.

200 bin liraya kadar ceza uygulanabilir

TAPDK’dan yapılan açıklamada, alkollü içkilerin her ne surette olursa olsun reklamı ve tüketicilere yönelik tanıtımı yapılamayacağı belirtilerek, paylaşımları yapanlara ve reklam veren şirketlere 5 bin ile 200 bin TL arasında ceza kesileceği ifade ediliyor. Hürriyet’e göre kurum, tespit edilen durumlarda gerekli işlemlerin yapılacağını vurguluyor.

Kaynak: Hürriyet

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.