Suya gömülmesi gereken ada

Brezilya için iklim ve su krizinin yeni sembolü: Jurumirim Adası.

20.12.2021 - 13:06 | Simge Şenses

Suya gömülmesi gereken ada

Yukarıda gördüğünüz çöl benzeri ada, yakın zamana kadar orada değildi. São Paulo’daki en büyük su rezervlerinden Jurumirim Barajı’ndaki su seviyesinin gerilemesiyle ortaya çıkayan ada, aktivist Guta Zorello tarafından geçtiğimiz ay keşfedildi. Üstelik yaklaşık 38 bin 880 metrekare, başka bir deyişle beş futbol sahası büyüklüğündeki ada, Zorello üzerinde kamp yapmaya başladığından beri alanını yüzde 5 genişletti bile.

Brezilya, dünyadaki tatlı suyun yüzde 12’sine sahip ancak son 30 yılda yüzey suyunun yüzde 15,7’sini kaybetti. Ormansızlaşmayla dünyanın dördüncü en büyük sera gazı yayıcısı haline gelen ülke, Glasgow’daki 2021 Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nda (COP-26) 2030 yılına kadar ormansızlaşmayı sona erdirme taahhüdünde bulundu. Ancak rakamlar, ülkenin bu taahhüdü yerine getirmekten oldukça uzak olduğunu gösteriyor. Yok olma tehlikesi altındaki hayvanları, nehirleri, okyanusları, ormanları ve adaları kurtarmak için yürütülen tüm kampanyalara rağmen, Brezilya’da iklim değişikliği bölgedeki yağmur miktarını azaltarak son 90 yılın en şiddetli kuraklığını tetikledi.

Zorello, “Hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız. Hükümet, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör iklim değişikliğine karşı birlikte hareket etmeli. Bu ada, çok fazla insanın farkındalık ve bağlılık eksikliğini simgeliyor. Onu batırarak geleceğe dair umudumuzu tazeleyeceğiz” diyor. Kreatif ajans AlmapBBDO ise #AfundeEstallha projesiyle Zorello’ya adayı yeniden suya gömmekte, yani suyu eski seviyesine yükseltmekte yardımcı olmayı hedefliyor. Ajans, Jurumirim adasını iklim ve su krizinin sembolü haline getirmek için hazırladığı filmin yanı sıra, dijitalde de konu hakkındaki iletişimi sıcak tutmaya çalışıyor.

Prodüksionu Compañia’ya ait olan filmin yönetmen koltuğunda Cinza oturuyor. Sürecin nasıl gittiğini merak edenler, Guto Zorello’nun Instagram hesabını (@gutozorello) takip ederek iklim değişikliği ve su krizine dair güncel bilgiler edinebilir, adadan yapacağı paylaşımları takip edebilirler.

KÜNYE

  • Reklamveren: Global Compact Brazil Network
  • Reklam Ajansı: AlmapBBDO
  • Prodüksiyon Şirketi: Compañia
  • Yönetmen: Cinza
Kaynak: The Stable

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.