MediaCat

Sürdürülebilir projeler için Profilo ODTÜ işbirliği

Üniversite- Endüstri işbirliğine büyük önem veren Profilo’nun, ODTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü 3. sınıf öğrencileriyle gerçekleştirdiği projeye 25 öğrenci katıldı.

Sürdürülebilir projeler için Profilo ODTÜ işbirliği

Üniversite- Endüstri işbirliğine büyük önem veren Profilo’nun, ODTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü 3. sınıf öğrencileriyle gerçekleştirdiği projeye 25 öğrenci katıldı. Proje çerçevesinde öğrencilerin, mini fırınların pratik ve ekonomik yönlerini, sürdürülebilirlik ölçütleriyle birleştirerek vurgulayan tasarımlar geliştirmesi hedeflendi

Ürünlerini geliştirirken, Türk tüketicisinin kullanım alışkanlıkları, ihtiyaçları ve beklentilerini karşılayan doğru çözümleri, tasarımları hedefleyen ve üniversite – endüstri işbirliğine büyük önem veren Profilo Dayanıklı Ev Aletleri, ODTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü 3. sınıf öğrencileri ile “Sürdürülebilir Mini Fırın” projesini gerçekleştirdi.

Projenin kapsamı ve süreci ODTU’nün eğitim kadrosu ve Profilo’nun tasarım ekibi ile birlikte oluşturuldu. 25 öğrencinin katıldığı proje çerçevesinde, ODTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencileri, Türk tüketicilerinin çoğunun evinde bulunan ve geleneksel büyük fırınlara göre kullanıcıya pratik ve ekonomik avantajlar sunan bir ürün olan mini fırın tasarımı üzerinde çalıştılar. “Sürdürülebilir Mini Fırın” Projesinde, mini fırınların pratik ve ekonomik yönlerini, sürdürülebilirlik ölçütleriyle birleştirerek vurgulayan tasarımlar geliştirmesi hedeflendi. Sürdürülebilirlik ölçütleri içinde öğrenciler, pişirme ve servis, temizlik, onarım, enerji tasarrufu ve bunun kullanıcıya iletilmesini de göz önüne aldılar. Öğrenciler, yerel ve kültürel kullanım alışkanlıklarını da inceleyerek, Türk tüketicisine akılcı çözümler sunan projeler geliştirdiler.

Projenin ilk aşamasında, literatür araştırması ve kullanıcı gözlemi yapan öğrenciler, geleneksel ve çağdaş fırınlar, fırınların teknik özellikleri, ürün güvenliği, piyasadaki mevcut fırınlar ve sürdürülebilirlik ölçütlerinin yanı sıra, mutfaklardaki ve beyaz eşyalardaki trendleri de araştırdılar ve gözlemlerini bir rapora dönüştürdüler.

Projenin ikinci aşamasında öğrenciler, "deneyim modelleme" olarak adlandırılan bir yöntemle, kullanıcılarla bire bir daha detaylı bir çalışma yaparak kullanıcıların ürünle yaşadıkları deneyimleri, görüşlerini ve tercihlerini ayrıntılı olarak incelediler, ayrıca fırınları kullanarak, pişirme deneyimi de yaşadılar. Tüm Proje süreci boyunca Profilo’nun tasarım, pazarlama ve teknik ekibi öğrencilere destek verdiler.
 

Proje sonucunda, sunulan birçok farklı ve yenilikçi tasarım arasından verilen ölçütleri en iyi şekilde karşılayan ilk üç tasarım derecelendirildi. İlk üç projenin sahipleri olan Koray Benli, Güzin Şen ve Buse Üstün’e Nordmende TV, projeyi tamamlayan diğer tüm öğrencilere ise Küçük Ev Aletleri hediye edildi, ayrıca seçilen bir çok tasarım öğrencilerin haklarını da gözetecek şekilde koruma altına alındı.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.