Sony PS4’ün satış başarısını değerlendirdi

"Niye çok sattığını biz de bilmiyoruz."

21.08.2014 - 15:43 | Haluk Kasarcı

Sony PS4'ün satış başarısını değerlendirdi: "Niye çok sattığını biz de bilmiyoruz"

Geçtiğimiz Kasım ayında lansmanı yapılan PlayStation 4 (PS4), Sony‘nin birçok satış rekorunu kırmayı başaran bir önceki oyun konsolu PlayStation 3‘ün bu başarısını müthiş bir süratle geçmeyi başardı. Kısa süre içinde tüm dünyada 10 milyonun üzerinde PS4 satışı gerçekleştirdiğini bu ayın başında duyuran Sony’nin en yetkili isimlerinden Shuhei Yoshida ise satış rakamlarına ilişkin yaptığı açıklama ile dikkatleri farklı bir pazarlama meselesine çekmeyi başardı. Sony Computer Entertainment Worldwide Studios President Yoshida, PS4’ün oyun pazarında yakaladığı başarının kendilerini de şaşırttığını; konsolun neden bu kadar çok sattığını onların da bilmediğini ifade etti.

Eurogamer’a konuşan Başkan Yoshida, bugün başarının nedenlerini ortaya koyamamalarının Sony’nin kendisini geliştirmesi konusunda önümüzdeki dönemde ciddi stratejik sorunları beraberinde getirebileceğini söylüyor.

Sony PS4'ün satış başarısını değerlendirdi: "Niye çok sattığını biz de bilmiyoruz"

Hardcore oyuncular doydu mu?

Yoshida’nın kaygısının temel nedenini “hardcore gamer” olarak tanımladığı kitlenin doyması halinde ne yapacaklarını kestirmelerinin çok zor olması. Grand Theft Auto, Call of Duty ve benzeri rekortmen oyunları çıkar çıkmaz alan; herhangi bir konsolla gönül bağı kurabilen ve konsollara ilişkin her yeniliği ilk olarak edinmek isteyen “sıkı” oyuncuların doyurulması halinde -ki Yoshida bu satış rakamlarının ona işaret ettiği kanısında- daha fazla cihaz satabilecekleri bir pazar bulamayacaklarından endişe ediyor. Fiyata endeksli alışveriş yapma eğilimi gösteren; gişe rekortmeni oyunları oynamasa da sorun etmeyen ve konsol tercihini halihazırda bir konsol sahibi olan arkadaşlarına bakarak karar veren tüketicilere agresif bir pazarlama iletişimi ile gitmek Yoshida’ya göre “ürkütücü” bir senaryonun belirtileri.

Direkt rakibi XBOX One‘dan 100 dolar daha ucuza pazara sunulan ve işlemci gücü ile Nintendo Wii U‘dan hayli üstün olan PS4‘ün bu denli fazla satmasının ardında yatan neden konsolun tüm oyuncular tarafından beğenilmiş olması da olabilir. Hatırlanacağı gibi Nintendo hareket temelli joystickleri ile tüm dünyanın ilgisini çeken ilk Wii için de benzer satış rakamlarına ulaşmış ardından yedi yıl boyunca 90 milyon daha Wii satmayı başarmıştı. Sony’nin PlayStation 4 ile buna benzer bir başarı yakalamış olup olmadığını ise önümüzdeki yıllar gösterecek.

Kaynak: TechCrunch

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.