MediaCat

SMG’den sosyal medyayı televizyon planlarına katan model

Starcom MediaVest Group Türkiye, TV programlarının sosyal medyadaki etkisini planlamaya entegre edebilmek üzere “ECHO” adını verdiği bir model geliştirdi.

SMG’den sosyal medyayı televizyon planlarına katan model

Starcom MediaVest Group Türkiye, TV programlarının sosyal medyadaki etkisini planlamaya entegre edebilmek üzere “ECHO” adını verdiği bir model geliştirdi. ECHO yaklaşımı, bir TV programının sosyal medyada yarattığı buzz, programın yayılma gücü, sosyal medya vasıtasıyla edinilen ek kontakt sayısı, positive engagement düzeyi gibi farklı faktörleri içeriyor.

ECHO ile ilgili olarak SMG Türkiye CEO’su Muharrem Ayın şunları söyled: “Hepimiz biliyoruz ki, multitasking’le beraber TV’de izlenen bir programın yarattığı etki, sadece TV ekranı ile sınırlı kalmayıp sosyal medyada katlanarak büyüyor. İzleme davranışı bu şekilde evrilmişken, bizler de, iletişimi planlayan taraf olarak, işin sosyal medya ayağı hiç yokmuş gibi davranamazdık. Standart TV ölçümüne entegre edeceğimiz ECHO modelimizin işimize ve müşterilerimize katkısı olacağına inanıyoruz.”

SMG Türkiye Chief Knowledge Officer Mutlu Doğruak ise ECHO’nun geliştirilme sürecini ve faydalarını şöyle özetliyor: “SMG Network’ünde, bir süredir Bluefin Labs işbirliği ile yürütülen ECHO yaklaşımını, oradan aldığımız know-how ve kendi bünyemizdeki  çalışmalar doğrultusunda Türkiye’ye uygun bir modele dönüştürdük. Bu model sayesinde programları, sadece TV’deki izlenme performanslarına göre değil, sosyal medyada yarattıkları “eko”ya ve engagement düzeyine göre de takip ederek, sosyal medyanın TV’ye katkısını ölçüyor ve aktif izleyici anlamında en değerli programları tespit edebiliyoruz. Ayrıca, spesifik bir reklam ya da ürün yerleştirmenin hangi programlarçevresinde konuşma ve hareket yarattığını ölçüp modele entegre edebiliyoruz. Özellikle ürün yerleştirmenin ve markalı içeriğin önemve ivme kazandığı bu dönemde bu metrikleri de pre ve post analizlerimizde kullanıyor olacağız.”
 

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.