Siyasi gündem Twitter reytinglerinde

27 Mart’ta Twitter’da en çok konuşulan programlar.

28.03.2014 - 11:20 | MediaCat

Dizilerin ve yarışma programlarının listelerdeki yerlerini haber ve tartışma programlarına bıraktığı son haftada, İrfan Değirmenci ile Günaydın birinciliği elden bırakmazken, Kurtlar Vadisi Pusu ikinci, Aykırı Sorular ise üçüncü oldu.

Yayın yasağı kalkan İrfan Değirmenci Perşembe günü Kanal D’de izleyicilerinin karşısına geçti ve kesintisiz haber almak isteyen kullanıcıların “Seni ekranda görmek güzel“ yorumları ile saat 7:00’de 1,168 tweet ile tepe noktasını yaptı. Yayın boyunca yasakları ve gündemi tartışıp paylaşan kullanıcılar İrfan Değirmenci ile sorularını ve sorunlarını paylaşmaya devam etti. Yayın boyunca en çok mention alan hesaplar @ertgrlalbyrk, @fatihportakal, @ilhancihaner, @selamiince ve @degirmencirfan olurken programa içerik üretenlerin yüzde 28’i Aykırı Sorular için de içerik üretti. İrfan Değirmenci ile Günaydın, 3,192 kullanıcıdan toplamda 3,902 Tweet alarak yayılımda 7,891,354 kullanıcının Twitter akışına düşerken günü birincilikle kapattı.

Kurtlar Vadisi Pusu, yakın dönemdeki konu ve içerikleriyle tepki çekerek daha da ateşli bir şekilde paylaşılmaya başlandı. “Kurtlar Vadisi Pusu aklınca zihin manipülasyonu yapıyor, milleti aptal yerine koyuyor.” yorumları ile başlayan yayında Faruk Arslan’ın Tweet’i “Kurtlar Vadisi Pusu, yeni Türkiye’de komedi çizgi roman olabilir, 4 bölümdür fişini AKP, MİT ve BB yalanlarına para için ortak olarak çekti.” Top Tweet olurken dizi saat 23:00’de 1,212 tweet ile tepe noktasını yaptı. “Kurtlar Vadisi Pusu bu haftaki bölümüyle “Satılık Dizi” sıfatını ne kadar hakettiğini ispatladı. Bir AKP logosu yoktu.” diyen kullanıcılar dizi ile ilgili eleştirilerini ve hayal kırıklıklarını paylaşmaya devam ettiler. Dizi boyunca izleyiciler tarafından en çok kullanılan etiketler #armageddonsonu, #kurtlarrp,  #vadikanmivatikanmi ve #ülkemikoruallahim olurken, dizi içerik üreticilerinin yüzde 10’unu o gece Boynu Bükükler ile paylaştı.

Perşembe akşamı, seçim öncesi son yayınını yapan Enver Aysever’in Aykırı Sorular’ı günü üçüncü sırada kapattı.  Enver Aysever “Topbaş cesaret edip @aykirisorulara gelemedi. AKP çanak soru sever.” tweet’i ile Kadir Topbaş’ın gelemeyeceğini açıklarken, yayında Mustafa Sarıgül’ü ağırladı. Aysever Sosyal TV izleyicisinden  “Sarıgül’e karşı Sorularda pek aykırılık görmedim bugün.. Aydın Doğan seni bayağı yumuşatmış..” eleştirileri alsa da kullanıcılar Sarıgüle’e ve Aysever’e program boyunca soru sormaktan geri kalmadı. 3,386 kullanıcıdan toplamda 3,593 Tweet alan program yayılımda 4,904,913 kullanıcının Twitter akışına düştü. Aykırı Sorular’a içerik üretenlerin yüzde 30’u İrfan Değirmenci ile Günaydın için de içerik üretirken, üretilen içeriğin yüzde 45’i Aykırı Sorular için ilk defa klavye başına geçen kullanıcılar tarafından üretildi.

“Bugün beni güldürebilecek tek insan @TolgaCevik” diyerek ekranlarının başına geçen kahkaha severler, Arkdaşım Hoşgeldin ile stres atarak programı bu yoğun politik gündemde dördüncülüğe taşıdı. “Gülmekten yüz mimiklerimi hissetmiyorum o derece oldu yani.” yorumlarının sıkça paylaşıldığı programda kullanıcılar oyuncuların Dünya Tiyatrolar gününü kutladı. Program boyunca @komedidukkani1, @tolgacevik, @ezgimola, @kanald ve @ippuka en çok mention alan hesaplar olurken, Arkadaşım Hoşgeldin içerik üreticilerinin yüzde 14’ünü ezeli rakibi Kardeş Payı ile paylaştı.

Twitter yasaklarının Twitter üzerinden tartışıldığı Fatih Portakal ile Türkiye’nin Trendleri beşincilik koltuğuna oturdu. Twitter’ın tanınmışları ile sosyal medya yasağının tartışıldığı programda #yasaksizturkiye etiketi öne çıktı. Twitter fenomenlerinden Taci Kalkavan’ın “Arkadaşlar program sonrası Görev yerim değiştirilip Yonjaya Fenomen olarak atanıyorum. Hakkınızı helal edin.” esprisi sıkça paylaşılanlardan olurken program içerik üretenlerinin yüzde 34’ünü İrfan Değirmenci ile Günaydın’la yüzde 17’sini Aykırı Sorular ile paylaştı.

*Bu analiz, özel bir filtreleme metodolojisi kullanılarak Kimola Analytics tarafından 27 Mart 2014 gününün Twitter verileri üzerinden oluşturulmuştur. Analiz içinde geçen kullanıcı paylaşımları gerçek olup, Kimola ve çalışanlarının kişisel görüşlerini yansıtmaz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.