MediaCat

Mikro Hedef Kitleler: Yalnız yaşayanlar

Türkiye kent nüfusunda 2 milyon 300 bin kişi yalnız yaşıyor. Yalnızca kendisi için tüketim yapan önemli bir mikro hedef kitle.

Mikro Hedef Kitleler: Yalnız yaşayanlar

Türkiye kent nüfusunda 2 milyon 300 bin kişi yalnız yaşıyor. Tüm kent nüfusunun yaklaşık yüzde 6’sını oluşturan bu grup tüm kişilerden ayrışan, önemli bir mikro hedef kitle.

Rakamlar, yalnız yaşayanların yaklaşık yarısının 55 yaş ve üzeri kişilerden oluştuğunu gösteriyor. 55+ yaş grubunun toplam kent nüfusu içindeki payı yüzde 18 iken, yalnız yaşayan nüfus içindeki payı yüzde 51. 21-44 yaş grubundakiler ise yalnız yaşayanların yaklaşık olarak üçte birini oluşturuyor.

Yalnız yaşayanlar içinde 55+ yaş grup üreticiler için çok önemli bir hedef kitle. Sadece Türkiye’de değil, dünyada da bu böyle. Çünkü büyük bir kesimini 55+ yaş grubunun oluşturduğu yalnız yaşayan nüfus, öncelikle ‘kendisi için’ tüketim yapıyor; gelirini, diğer aile bireylerinin ihtiyaçları için bölüştürmek ya da dağıtmak zorunda değil. Bu nüfus, Türkiye’de ihtiyaçlar hiyerarşisinin sonlarında olabilecek ürün ve hizmetleri yalnız yaşamayanlara göre daha fazla tüketiyor. Boş zaman kullanımına yönelik tatil ve seyahat gibi hizmetlerden daha fazla yararlanıyorlar. Gelişmiş ülkelerde otomobil, finans, konut ve tatil gibi ürün ve hizmetlerin en önemli hedef kitlesi nispi olarak yaşlı nüfus.

Türkiye kent nüfusunda 2 milyon 300 bin kişi yalnız yaşıyor. Yalnızca kendisi için tüketim yapan önemli bir mikro hedef kitle.

Yalnız yaşayanların tam zamanlı olarak çalışma, yani gelir sahibi olma eğilimleri tüm nüfustan daha yüksek değil. Ama üniversite mezunu olma eğilimleri tüm nüfusa göre iki kat daha yüksek. Daha eğitimliler ve daha fazla gelir getiren işlerde çalışıyorlar. Bunlara bağlı olarak AB sosyo-ekonomik statü grubunda olma eğilimleri de yüzde 25 daha yüksek. Türkiye kent nüfusunun yaklaşık yüzde 14’ü AB sosyo-ekonomik statü grubundayken; bu oran yalnız yaşayanlar arasında yüzde 17’ye yükseliyor.

İstanbul’da yalnız yaşayanların payı, tüm nüfus içindeki paylarına göre daha düşük. Ancak bununla beraber, Ankara ve İzmir’de toplam nüfus içindeki paylarına göre daha yüksek oranda bulunuyorlar. Genel olarak ‘Batı’da ve özel olarak ‘sahil şeridi’nde yaşama eğilimleri de yüksek.

Yalnız yaşayanlar alkollü içecekler, tatil ve seyahat, müzik, politika ve sanat konusunda tüm kent nüfusuna göre daha yüksek oranda daha fazla kişiyle konuşuyorlar. Bunlara yönelik ürün, hizmet ve mesajların ‘tüketilmesi’ için önemli bir mikro hedef kitle olmalarının yanı sıra bunlara yönelik mesajların dolaşıma sokulması açısından da önemli bir hedef kitle.

Görselin üzerine tıklayarak yüksek çözünürlüklü versiyonuna ulaşabilirsiniz.

Mikro Hedef Kitleler: Yalnız yaşayanlar

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.