Şirketler çalışanlarını nasıl ödüllendiriyor?

Yenibiris.com ülkemizdeki özel ödül uygulamaları konusunda bilgi alma amacıyla internet sitesinde bir anket yaptı.

30.05.2011 - 00:00 | MediaCat

Yenibiris.com ülkemizdeki özel ödül uygulamaları konusunda bilgi alma amacıyla internet sitesinde bir anket yaptı. Aday ve işveren tarafından ankete cevap veren 276 kişi şirketlerindeki uygulamalar hakkında soruları yanıtladı. Bayram, doğum günü, doğum, evlilik, aynı şirkette doldurulan uzun hizmet süreleri ve yılbaşı bu uygulamaların yoğunlaştığı dönemler olarak öne çıktı.

Şirketinizde performansa dayalı olmayan ödül (hediye vermek, idari izinli saymak vs.)uygulaması var mı? En çok hangisi için uygulanıyor?

En çok tercih edilen uygulamalar arasında hediye/hediye çeki/hediye sepeti, gıda-erzak paketi, ikramiye, izin ve dışarıda yemek gibi ödüller öne çıktı. Şirketlerin çevreci yaklaşımlarını ön plana çıkarmak amacıyla son dönemlerde küçük bir oranla da olsa kişi adına fidan dikimi yaptığı da görüldü.

Çiçek, plaket gibi manevi hediyelere oranla, gıda, hediye çeki, altın gibi maddi değeri olan hediyelerin şirketler tarafından daha çok tercih edildiği ortaya çıktı. Özellikle doğum günlerinde kişilere verilen izinler son günlerde en çok tercih edilen ödüller arasında. Şirket için motivasyonu ve ekip ruhunu ortaya çıkarmak adına yapılan dışarıda yemek organizasyonları da çalışan motivasyonunu artırmada önemli rol oynuyor.

Performansa dayalı olmayan ödül olarak en çok hangisi tercih ediliyor?

Yenibiris.com Genel Koordinatörü Burçak Pak Yılmaz, anket sonuçlarını şöyle değerlendirdi: “Şirketlerin en değerli kaynağının insan olduğu görüşü yaygınlaştıkça, performansa dayalı olmayan ödüllendirme sistemlerine örneklerin şirketler arasında daha da çoğalmasını bekliyoruz. Bu tip uygulamalar, şirketlerin çalışanlarına değer verdiğini gösteriyor ve sağladığı motivasyonla şirketlere verim artışı olarak geri dönüyor. Aslına bakılırsa, her iki tarafın da bu uygulamalardan memnun olduğunu söyleyebiliriz.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.