Siemens Türkiye’de ortak arıyor

Dünyanın önde gelen enerji şirketlerinden Siemens Enerji, Türkiye'de rüzgâr türbini üretimi için ortak arıyor...

12.06.2008 - 10:20 | MediaCat

Dünyanın önde gelen enerji şirketlerinden Siemens Enerji, Türkiye’de rüzgâr türbini üretimi için ortak arıyor. Türkiye’de Koç ve Sabancı’nın enerji gruplarıyla da çeşitli projeler üzerinde çalışan Siemens, rüzgâr enerjisi alanında yapacağı yeni yatırımla 7-8 bin megavat kapasiteli rüzgâr türbini üretmeyi hedefliyor.

Enerji sektöründe faaliyet gösteren büyük şirketlerin yanı sıra işini geliştirmek isteyen küçük ve orta ölçekli şirketlerle de ortaklık olasılıklarını değerlendirecek olan grubun yapacağı yatırımda PPP modeliyle gerçekleştirilecek bir kamu-özel sektör işbirliği de gündemde. Yatırımın miktarı ise ortaklık yapısı belirlendikten sonra şekillenecek.

Ortak arayışları için Türkiye’ye gelen 20 milyar euroluk cirolu Siemens AG’nin Yönetim Kurulu Üyesi ve Enerji Sektör CEO’su Dehen Wolfgang, “Türkiye’de 80 bin megavatlık rüzgâr enerjisi potansiyeli var. Ancak biz Alman realizmi ile hareket ediyoruz. Bu potansiyelin yüzde 10’u olan 7-8 bin megavatlık rüzgâr enerjisini hayata geçirmek istiyoruz” dedi.

1 milyar euroluk yatırım

Geçen aylarda Türkiye’de 4 yılda 1 milyar euroluk yatırım yapacağını açıklayan Alman Siemens’in yatırım planları netleşmeye başladı. Son olarak Gebze’de 200 milyon euroluk 2 fazdan oluşan fabrika projesine başlayan Siemens, şimdi de rüzgâr enerjisi alanında yeni bir yatırıma hazırlanıyor. Özellikle kıyı şeridinde kullanılmak üzere rüzgâr türbini üretecek olan grup, yeni projeyle birlikte enerji sektöründe yıllık yüzde 8-9’luk büyüme hedefliyor.

Wolfgang, Türkiye enerji ihtiyacının da yüzde 50 civarında arttığına işaret ederek “Özellikle kıyı kesiminde önemli bir rüzgâr gücü var. Türkiye’nin enerji ve elektrik arzını artıracak en iyi ve hızlı çözüm yolu rüzgâr türbini” dedi. Bir nükleer santral yapımının 5, doğalgaz santralının yapımının ise 3 yıl aldığını belirten Wolfgang, rüzgâr santrallarının ise 15 ile 18 ay arasında tamamlanabildiğine işaret etti.

Türkiye öncelikli ülkelerden

Türkiye’de rüzgâr türbini üreteceklerini açıklayan Wolfgang, üretim için ortak arayışında olduklarını söyledi. Wolfgang, “Enerji sektöründeki bazı şirketleri ve müşterilerimizi ziyaret etmeye geldim. Ayrıca küçük ve orta ölçekte olup, işini genişletmek isteyen şirketlerle ortak iş yapmaya da açığız” dedi. Rüzgâr enerjisinin her yıl yüzde 100 büyüyen bir işkolu olduğunu ifade eden Wolfgang, Türkiye’nin Portekiz ile birlikte Çin ve ABD’nin ardından rüzgâr türbini alanında Siemens’in öncelikli 4 ülkesinden biri olduğunu vurguladı.

Rüzgâr türbini üretimi için özel sektörün yanı sıra kamu ile de ortaklığa gidebileceklerini kaydeden Siemens Türkiye Genel Müdürü Hüseyin Gelis ise “Kamu-özel sektör işbirliğine yönelik PPP modelinde, sağlık sektöründe çok başarılı deneyimlerimiz var” dedi. Türkiye’de toplam 1 milyar euroluk yatırım yapmak istediklerini belirten Gelis, rüzgâr türbini üretimi yatırımının bütçesinin ise ortak ve ortaklık yapısı belli olduktan sonra şekilleneceğini söyledi.

Siemens’in enerji alanında Türkiye’de 400 milyon euroluk ciroya ulaştığını kaydeden Siemens Türkiye Enerji Bölümü Direktörü Oğuz Tezel ise Türkiye’de enerji verimliliğinde yılda 2 enerji üretim tesisi boyutunda kayıp yaşandığına dikkat çekti.

Kaynak:www.referansgazetesi.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.