‘Seve seve reklam müziği yazarım’

Serdar Ortaç ile reklamlara ve müziğe dair...

04.03.2016 - 14:24 | Sultan Öncü Arslanoğlu

'Seve seve reklam müziği yazarım'

Müzik hayatında 20 yılı geride bırakan Serdar Ortaç, ETİ çikolatanın reklam yüzü olarak karşımıza çıktı. Ortaç’tan şarkılarıyla eğlenceli bir senaryoya dönüşen yeni reklam filmini ve hazırlık aşamasındaki yeni albümünü dinledik.

Yeni ETİ çikolata reklamınız oldukça eğlenceli. Teklifin size nasıl ulaştığıyla başlayalım.

ETİ’nin reklam ajansı, “1990’dan 2010’a kadar yani 20 senedir, bizim neslimiz senin şarkılarınla büyüdü. Her 10 kişiden sekizi Serdar Ortaç bestelerini ezbere biliyor, bunu kullanabilir miyiz?” diye sordu. Buradan bir fikirle yola çıkıp bunu nasıl reklama dönüştürebiliriz diye düşündük. Ben de müşteriye bağlı olduğunu söyleyince, ETİ’yle anlaşma yapıldı.

Senaryo oluştuktan sonra benden beş tane şarkı seçmemi istediler. 1990 ile 2000’ler arasında hangi şarkılarımın gençliğin diline dolandığını düşündüm. “Değmez aşklara değmez”, “Canıma minnet”, “Yazdığım mektupları teker teker atacakmış” ve en sonunda da “Buralara yaz günü kar yağıyor”u seçip bir araya getirdik ve bana da oynamak kaldı.

Reklam filminde duyduğumuz beste nasıl çıktı ortaya?

ETİ, bu çikolatanın içine Antep fıstığını daha yoğun koyduklarını ve müşterinin de Antep fıstığına odaklanmasını istediklerini söyledi. Böylece benden özel bir beste yapmamı rica ettiler. Ben de hediye olarak bu şarkıyı yazdım.

Çekimleriniz nasıl geçti; sizinle çalışmak nasıldır?

Toplamda 10 saat sürdü. Reklam işi zor bir iş ama ben hemen uyum sağladım. Çok da keyif aldım. Hiç kapris yapmadım. Oturduk, ne derlerse yaptım. Bir nevi askeriye gibi.

Reklam tekliflerini nasıl değerlendiriyorsunuz; kriterleriniz neler?

1996 yılında bir kredi kartı reklamında oynamıştım. Bana reklamda oynamamın dışında bir de 20 konserlik turne teklif etmişlerdi. Turneden paramı alıp reklamı daha makul fiyatlara yapmıştım. Çünkü bizim için konserde olmak çok önemli. Giresun’a gidiyoruz oradan Antep’e, ardından İzmir’deyiz… Herkesin ayağına gitmek çok güzel bir duygu benim için. Ancak reklam da önemli tabii ki, şimdiki televizyon ve şov dünyasında her zaman göz önünde olmak daha iyi.

Peki, sizin için depresyondan çıkmanın beş yolu ne?

Deniz kıyısında oturmak, kahvemi ve sigaramı içmek, kendimle baş başa kalıp denizi seyretmek bana iyi geliyor. Ayrıyeten eşim bana çok iyi geliyor, çok pozitif bir insan. Hiç depresyona müsaade etmiyor. Çevremde mutlu insanlar görmek beni mutlu ediyor.

Reklamda müziğin en az reklamın konusu kadar etkili olduğu hatta bazen reklamın kendisinden bile daha etkili olduğu konuşulur. Siz, son derece üretken birisi olarak hiç reklam müziği yazmayı düşündünüz mü?

Seve seve reklam müziği yazarım. Benim işim zaten beste yapmak. Yazdım da, bunun örnekleri var. En son Türkiye Milli Takım’a Türkiye Federasyonu’na Fatih Terim’in bir sözünü besteledim: “Bitti demeden bitmez.”

Şu anda yeni bir albüm hazırlığı içindesiniz. Dinleyiciler bu albümde neler bulacak?

Gönül ister ki eski senelere geri dönelim. “Beni Unutun” ya da “Bilsem ki” senelerine… O senelerdeki güzel şarkıların tadında şarkılar arıyorum. Bu yüzden o eski Serdar Ortaç tadını tekrar geri alacağız.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.