MediaCat

Savaş terimlerini bağışa dönüştüren arama motoru

Warlingo’nun hedefi, reklam ve pazarlama dilinde de kullanılan savaş terimlerini Ukrayna için bağışa dönüştürmek.

Savaş terimlerini bağışa dönüştüren arama motoru

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski bu yıl online katıldığı Cannes Lions sahnesinde global kreatif topluluğa seslenmiş, konuşmasında yaratıcılığın gücünü kullanarak ülkesine destek verilmesini ve yaratıcı çalışmalarla savaşa dair farkındalığın sıcak tutulmasını talep etmişti.

Zelenski’nin konuşmasından kendi payında düşeni alan New York bağımsız kreatif ajanslarından RXM Creative; Razom, Ukrayna Silahlı Kuvvetler Bankası, Come Back Alive, United 24, Nova Ukrayna ve Kiev kreatif topluluğuyla bir araya gelerek neler yapılabileceğini değerlendirdi. Reklam ve pazarlama dünyasının günlük iş akışında savaş terimlerini (hedef, taktik, görev, strateji, gerilla vb.) kullandığından hareket eden ajans, savaş terimlerini bağışa dönüştürmeye yönelik arama motoru Warlingo’yu yarattı.

Warlingo.org adresindeki arama kısmına bir URL yazıldığında, o bağlantıda yer alan savaş terimleri sıralanıyor ve her bir terim için bağış miktarı hesaplanıyor. Kurumlara, sayfalarda yer alan savaş terimlerine karşılık Ukrayna’ya bağışta bulunabilecekleri miktar öneriliyor.

RXM Kurucu Ortağı ve Kreatif Direktörü Raul Mandru, “Bu bir an durup, gündelik dilde kaç tane askeri terim kullandığımız ve şirket kültürümüze nasıl etkileri olduğu üzerine kafa yormak için bir fırsat. Yaratıcı sektörü Ukrayna için harekete geçirmek ve muhteşem beyin güçleriyle demokrasiyi savunmaları adına ilham vermek istiyoruz” diyor.

“Ukrayna’nın sınır komşusu Romanyalılar olarak bu çatışmayı evimizin yanı başında tecrübe ediyor ve komşumuzun cesaretinden ilham alıyoruz. Öte yandan pazarlamacılar olarak savaş kökenli çokça sözcük kullanıyoruz” diyen ajansın diğer kurucu ortağı ve kreatif direktörü Mihai Botarel ise, Warlingo’yu  küfürsavar kavanoza benzeterek, kullanılan her bir savaş terimini desteğe ve bağışa dönüştürdüğünü ifade ediyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.