Satılamayan giysileri atık olmaktan kurtaran proje

Boyner ve Nivogo'dan fayda odaklı bir işbirliği.

31.01.2023 - 14:42 | MediaCat

Her yıl üretilen 100 milyar giysinin 92 milyon tonu ömrünü çöplüklerde tamamlıyor. Hemen her saniye bir kamyon dolusu giysi çöp sahalarını boylarken, bu eğilimin devam etmesi hâlinde tekstil atıklarının 10 yıl içinde yaklaşık 134 milyon tona çıkması bekleniyor.

Konu özelinde kendi adına bir adım atma gayretindeki Boyner, döngüsel dönüşüm hareketi Nivogo ile işbirliği yaptı. Marka, işbirliği kapsamında lekeli, kırışık veya teşhir ürünü olduğu için satılamayan kıyafetleri yenileyerek hem ömürlerini uzatıyor hem de ekonomiye geri kazandırıyor.

Şimdiden 500 bini aşkın ürünün yenilenerek döngüsel ekonomiye dahil edilmesini, 6,1 milyar litre su tasarrufu sağlanmasını ve 9,5 milyon kilogram karbon emisyonunun önüne geçilmesini sağlayan proje kapsamında yenilenmiş ürünlere Boyner Outlet mağazaları, Boyner.com.tr outlet kategorisi ve Nivogo döngüsel alışveriş platformlarından ulaşılabiliyor. Ürünleri satın alanlar, üzerlerindeki karekodlarla ürünlerin geçtiği işlemleri, salımına engel oldukları karbon ve harcanmasının önüne geçtikleri su miktarını görebiliyor.

Boyner Büyük Mağazacılık Kurumsal İletişim Direktörü Oya Uzun, projeyi, “Kaynakların sınırsız olmadığı düşünüldüğünde geleceğimiz için bilinçli tüketimin altını çizmek markalar için daha da önemli hâle geldi. Tüm projelerimizde sürdürülebilir detayların olmasına son derece önem veriyor ve sürdürülebilir bir dünya için birçok kurum ve kuruluşun inisiyatifini destekliyoruz. Nivogo ile işbirliğimizle de lekeli, kırışık veya teşhir ürünü olması gibi sebeplerle satışa sunamadığımız, depolarımızda bekleyen ürünleri yenileyerek, döngüsel ekonomiye tekrar dahil olmalarının ve yeni kullanıcılarıyla buluşmalarının önünü açıyoruz. Nivogo ile döngüsel dönüşüm odaklı farklı projeler için çalışmalarımıza, sürdürülebilir dünyayı mümkün kılmak adına işbirliğimize güçlenerek devam ediyoruz” sözleriyle yorumluyor.

Nivogo CMO’su Tunahan Kafa ise şu eklemelerde bulunuyor: “Boyner, hikâyemizin en başından bu yana birlikte yürüdüğümüz bir marka partnerimiz. İki yıla yaklaşan işbirliğimiz kapsamında hızlı moda sektöründeki problemlere çözüm getirme hedefimiz doğrultusunda beraber hareket ettik. Döngüsel moda ile daha yaşanabilir bir dünya yaratmanın mümkün olduğu konusundaki ortak inancımız, bugüne kadar yüzbinlerce ürünü döngüsel ekonomiye kazandırmamızı sağladı. Türkiye’nin öncü döngüsel dönüşüm hareketi olarak ortak hedeflere sahip olduğumuz markalar ile daha sürdürülebilir iyi bir dünya için çalışmaktan gurur duyuyoruz.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.