Şarapseverlere yeni bir lezzet: İdol şarapları

Dağıtımı ve pazarlaması Efe Alkollü İçecekler Tic. A.Ş. tarafından yapılan İdol Şarapları...

15.05.2008 - 17:52 | MediaCat

İdol A.Ş., Türkiye’ye yeni bir lezzet sunuyor.

Dağıtımı ve pazarlaması Efe Alkollü İçecekler Tic. A.Ş. tarafından yapılan İdol Şarapları, tadıyla, kalitesiyle ve fiyatıyla “dengeli” bir şarap olma iddiasını taşıyor. İdol’ün İdol Kırmızı ve İdol Beyaz ürünlerinin yanı sıra “premium” segmentinde yer alan ürünleri de satışa sunuldu. Şişe ve etiket tasarımı, ünlü İngiliz tasarım firması Taylor Design tarafından yapılan ve farklı zevkler ile segmentlere hitap eden çeşitlilikte ürünler sunan İdol A.Ş.’ nin ilk ürünleri olan İdol Beyaz ile İdol Kırmızı 14,95 YTL’den, premium ürünler ise 21,95 YTL’den başlayan fiyatlarla raflarda yer alıyor.

İdol Şarapları için 24 milyon YTL’lik yatırım yapıldı.

İdol Şarapları’nın İzmir’in Torbalı bölgesinde kurulan 3 milyon litre üretim kapasiteli tesisleri için yaklaşık 24 milyon YTL’lik yatırım yapıldı. İdol Şarapları, önolog Franc Peluso, agronomist Luca Toninato ve şarapçılık konusunda uzman Milano Üniversitesi’nden Ordinaryus Profesör Atillio Scienza danışmanlığında, mülkiyetinde olan 2.000 dönüm arazinin 1.168 dönümlük bölümünde üretiliyor. Şaraplar toplam 18 üzüm çeşidinin içinde bulunduğu bağdan ve Çeşme-Urla Bağlarından İdol Şarapçılık’ın kontrolü altında üretilen üzümlerden hazırlanıyor.

İdol Şarapları yatırımına, ilk çağdan günümüze en kaliteli şarapların üretildiği topraklarda iddialı bir şarap üretimi yapmak amacıyla girdiklerini ifade eden İdol Şarapları Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, şöyle konuştu:

“Türkiye bağ alanlarının büyüklüğü açısından dünyada ilk 5 arasına girmekle birlikte, şarap üretiminde ve tüketiminde son sıralarda yer alıyor. Ayrıca şu anda her ne kadar mevcut üretici firmalar arasında sıkı bir rekabet var gibi görünse de, firmaların öncelikle standart kalite çizgilerini yükseltmeleri, tüketici ile daha yakın ilişkilere girerek şarabı sevdirmeleri, ulaşımını ve tüketimini çeşitli yollarla pratik hale getirmeleri gerekiyor. Biz İdol’le tüketicilere her anlamda dengeli şaraplar sunarak pazardaki bu boşluğu doldurmaya talibiz.”

İdol Şarapları’nın Avrupalı uzmanların danışmanlığında, son derece ileri teknolojiye sahip sistemle ve çok özel üzümlerden üretildiğini belirten İdol Şarapları Yönetim Kurulu Üyesi Egemen Demirtaş, şunları söyledi:

“İdol Şarapları’nın üretimi için Fransa’dan özel olarak getirtilen 550 bin adet sertifikalı fidan makinalı dikim sistemiyle dikildi. Mikrovinifikasyon tesisi, İtalyan ve Fransız önologların ve bağ uzmanlarının yerel üzüm ve şarap çeşitlerini tanıması, yerel üzüm çeşitlerindeki şeker-asit dengesini incelemesi, üzüm olgunlaşmasını takip etmesi, gelecekte üretim için alımı yapılacak olan üzüm çeşitlerine karar verilmesi, alım yapılacak bölgeler ile üreticilerin tanımlanması ve üretimi yapılacak şarap çeşitlerine veri oluşturulması maksadıyla 2 yıl önce faaliyete başladı. İdol A.Ş, bu yıl için Ege Bölgesi’nde yer alan bağlardan kontrollü olarak alınan üzümlerden yaklaşık 700 bin litre şarap üretimi hedefliyor. Bu yıl ilk ürünlerimizi aldık. 2008 yılından itibaren kendi hasatımızdan elde ettiğimiz ve en kaliteli üzümlerin yetiştiği Çeşme yarımadası bağlarından aldığımız üzümlerle üretime devam edeceğiz.”

İdol Şarapları; zincir mağazalarda, marketlerde, bakkallarda ve restoranlarda bulunuyor.

İdol Şarapları ile dengeler değişiyor…

Şarabın kalitesini belirleyen en önemli özellik içeriğinde bulunan asit, alkol ve tanen açısından dengeli bir yapıda olmasıdır. Fakat pazarda kalitesini belirleyen dengeyi fiyatına da yansıtan şarap yoktur. İtalyan ve Fransız agronomist ve önologlar kontrolünde üretilen İdol Şarapları’nın tadı kadar kalitesine göre fiyatı da dengelidir.

İletişim stratejisini de sahip olduğu kalite ve fiyat dengesi üzerine oturtan İdol Şarapları temel ve orta üst segment şarap tüketimini artırmayı hedefliyor.

İdol Şarapları’nın Marka, Ürün ve Tadım Bilgileri

İdol adı, 30 dilde aynı şekilde söylendiği ve aynı anlama geldiği için, ihracat açısından da avantaj sağlayacağından marka ismi olarak uygun görüldü. Dünyaca ünlü Taylor Design tarafından hazırlanan şişe ve etiket tasarımı ile logoda kullanılan Küçüktepe ise İdol’ün simgesi oldu. Küçüktepe, bereketli Kaystros’un (Küçük Menderes Havzası) bir ucunda, Smyrna’dan Efes’e uzanan yolun kıyısında, yolcuların ve seyyahların durup hayranlıkla seyrettiği bağların binlerce yıllık bekçisi, kuzeybatı rüzgarlarına selam duran küçük bir tepe. Aynı zamanda bir beyin ebedi istirahatgahı…

İdol Beyaz

İzmir’in Çeşme yarımadasında yetiştirilen Fransız kökenli Chardonnay üzümlerinden, Fransız ve İtalyan uzmanların danışmanlığında üretilmiştir. Egzotik meyvemsi aromalara sahip, hafif içimli ve dengelidir.

Beyaz etlerle veya aperatif olarak önerilir. İdeal servis sıcaklığı 6 – 8°C

İdol Kırmızı

İzmir’in Çeşme yarımadası ve Menderes bölgelerinde yetiştirilen Fransız kökenli Alicante, Cabernet Sauvignon, Şiraz ve Merlot üzümlerinden Fransız ve İtalyan uzmanların danışmanlığında üretilmiştir. Böğürtlen ve kiraz çağrışımlı meyvemsi tadlara sahip, yumuşak ve kolay içimli bir şaraptır.
Beyaz ve kırmızı etler, soslu makarnalar ile uyum sağlar. İdeal servis sıcaklığı 16°C

İdol Ege Bağları Cabernet Sauvignon

İzmir’in Çeşme yarımadası ve Menderes bölgelerinde yetiştirilen Fransız kökenli Cabernet Sauvignon üzümlerinden, Fransız ve İtalyan uzmanların danışmanlığında üretilmiştir. Baharlı, meyvemsi ve hafif füme tadlara sahip, tok içimli bir şaraptır.

Biftek ve soslu dana etleriyle önerilir. İdeal servis sıcaklığı 16-18°C

İdol Ege Bağları Merlot

İzmir’in Çeşme yarımadası bölgesinde yetiştirilen Fransız kökenli Merlot üzümlerinden, Fransız ve İtalyan uzmanların danışmanlığında üretilmiştir. Meyvemsi, yumuşak ve damakta dengeli bir karakterdedir.

Özellikle kuzu etiyle önerilir. İdeal servis sıcaklığı 16-18°C

İdol Ege Bağları Şiraz

Ege Bölgesi’nin Aliağa, Menderes ve Turgutlu bağlarında yetiştirilen Şiraz üzümlerinden, Fransız ve İtalyan uzmanların danışmanlığında üretilmiştir. Yoğun kırmızı meyve (özellikle böğürtlen) ve karabiber çağrışımlı koku ve tadlara sahiptir. Güçlü tanenli ve tok içimlidir.

Baharatlı et yemekleriyle önerilir. İdeal servis sıcaklığı 16-18°C

İdol Ege Bağları Boğazkere-Öküzgözü

Ege Bölgesi’ nin Denizli bağlarında yetiştirilen doğu kökenli üzümlerden, Fransız ve İtalyan uzmanların danışmanlığında üretilmiştir. Ahududu ve böğürtlen çağrışımlı meyvemsi tadlara, baharlı çeşniler de eşlik eder.

Baharatlı et yemekleriyle önerilir. İdeal servis sıcaklığı 16-18°C

İdol Konsensus Merlot-Cabernet Sauvignon-Şiraz 3 Meşe Şarabı

İzmir’in Urla ve Çeşme bağlarında yetiştirilen üzümlerden, Fransız ve İtalyan uzmanların danışmanlığında üretilmiş “premium” kupajdır. Fransız, Amerikan ve Orta Avrupa meşelerinden yapılan 3 ayrı fıçıda 24 ay boyunca dinlendirilerek derinlikli ve kompleks bir yapıya kavuşmuştur. Yoğun baharlı bukelere sahip, derinlikli ve damakta kalıcı bir şaraptır.

Toplam 1872 şişe üretilen Konsensus, servis edilmeden yarım saat önce karafa aktarılmalı ve geniş hazneli kadehlerde 18º C sıcaklıkta tadılmalıdır. KONSENSUS, baharatlı et yemekleri, tane biber, porçini mantarı ya da dömiglas soslu bonfileler ve olgun peynirlerle ideal uyum sağlıyor. Uygun mahzen koşullarında 5 yıla kadar da yıllandırılabiliyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.