Efesan Grubu, Kızılkaya Limanı’nı satın aldı

Efesan Grubu, İstanbul Demir Çelik A.Ş’nin tüm hisselerini Mart 2008’de satın alarak...

15.05.2008 - 17:38 | MediaCat

Efesan Grubu, İstanbul Demir Çelik A.Ş’nin tüm hisselerini Mart 2008’de satın alarak, Kızılkaya Limanı’nın yeni sahibi oldu. Demir-çelik, döküm, gayrimenkul, lojistik iş alanlarına liman işletmeciliğini de ekleyen Efesan Grubu limana Efesan Port adını verdi.

Türkiye’nin önde gelen demir çelik üreticilerinden Efesan Grubu, büyümesini hızla sürdürüyor.

2007 yılında Şişecam Grubu’ndan Ferro Döküm’ü alarak dikkatleri üzerine çeken Efesan Grubu, İstanbul Demir Çelik A.Ş’nin tüm hisselerini satın aldı. Efesan Grubu böylece İzmit Dilovası’nda bulunan Kızılkaya Limanı’nın yeni sahibi oldu. Demir-çelik, döküm, gayrimenkul, lojistik iş alanlarına liman işletmeciliğini de ekleyen Efesan Grubu, limana Efesan Port adını verdi.

Efesan Port’un Efesan Grubu bünyesine katılmasının bir satın alma ve kapasite arttırma projesi olduğunu ifade eden Efesan Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Efe, ”Efesan Grubu 2002 yılından beri bölgede bir liman satın almak için araştırmalarda bulunuyordu. Çünkü demir-çelik faaliyetlerinin yürütülmesi sırasında liman hizmetlerini sıklıkla kullanıyoruz” dedi.

Demir çelik sektöründe ithalat ve ihracat taşımalarının yaklaşık yüzde 90’lık bölümünün maliyet avantajı sağlaması nedeniyle denizyoluyla yapıldığına işaret eden Kadir Efe, söz konusu ürünlerin ithalat ve ihracatlarında süratli, hasarsız ve ekonomik olarak yükleme-boşaltma yapabilecekleri alt yapı ve ekipmanlara sahip limanlar tercih edildiğini belirtti. Liman ve terminal hizmetlerinin bu nedenle büyük önem taşıdığını ifade eden Kadir Efe, Efesan Port’un ulaşım ve liman hizmetleri açısından Türkiye’nin en hareketli bölgesi Marmara Bölgesi’nde ve İzmit Körfezi’nde olması nedeniyle öneminin daha da arttığını söyledi. Kadir Efe sözlerini şöyle sürdürdü:

“Efesan Port, mevcut kuru yük elleçleme hizmetlerine devam edecek ve ilave yeni yatırımlar ile gemi yanaşma yeri imkanlarını artıracak, sıvı yük antrepo işletmeciği ile her türlü likid mal depolama tesisleri kurarak müşterilerinin imkanına sunacaktır. Tamamen üçüncü kişilere yönelik olarak planladığımız sıvı yük taşımacılığı konusundaki yatırımımızın çerçevesi önümüzdeki dönemde netleşecek. Efesan Grubu’nun 36 yıldır yurt içi ve yurt dışı faaliyetlerinde oluşturduğu müşteri odaklı hizmet felsefesini mevcut insan kaynağı, yeni yönetim kadrosu ve deneyimli personeliyle sürdürecek olan Efesan Port, güven, sürat ve dostluğa dayalı iş anlayışıyla bölgenin öncelikli tercih edilen bir liman işletmesi olacaktır”

İstanbul Demir Çelik bünyesinde 1990 yılından bu yana Kızılkaya Limanı olarak faaliyet gösteren Efesan Port, toplam 23 bin metrekarelik bir alanda bulunuyor. İzmit Liman Başkanlığı yetki alanında bulunan Efesan Port’un 75 bin metrekarelik geri sahası, açık depolama, park alanı ve iç ulaşım yolları olarak kullanılıyor. Liman ve geri saha arasında bulunan alt ve üst geçitler sayesinde her ebat ve cinste yük, vinç ve ekipmanın limana giriş çıkışı kolaylıkla sağlanabiliyor.

Efesan Port, Dilovası’nda büyük sanayi tesislerinin yakınında bulunuyor. TEM otoyoluna ve E-5 karayoluna 1 kilometre mesafedeki Efesan Port bu özelliği nedeniyle önemli bir avantaja sahip.

Temelleri 1972 yılında Süleyman Efe tarafından atılan Efesan Grubu, Efesan Demir Sanayi, Özefe Demir Sanayi, Efemet Demir Çelik ünvanlı üç şirketiyle demir çelik, Ferro Döküm Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile döküm, Efektif Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım şirketiyle gayrimenkul ve Efem Taşımacılık şirketiyle de lojistik sektöründe faaliyet gösteriyor. 2007 yılında demir çelik ve döküm grubunun toplam ihracatı 75 milyon dolar, ithalatı 41 milyon dolar, cirosu ise 258 milyon dolar olarak gerçekleşti. Metale bağlı işkollarında ve gayrimenkul geliştirme projelerinde büyümesini sürdürmeyi hedefleyen Efesan Grubu, Kağıthane’de hayata geçirdiği Blox Haliç ve Ömerli’de 88 dönüm arazi üzerinde yapmayı planladığı villa projelerinden de toplam 83 milyon dolar ciro hedefliyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.