Samsung’dan çevre dostu 2.37 milyar dolarlık yatırım

Samsung, PlanetFirst™ girişimi kapsamında 2008’den bu yana çevre dostu AR&GE çalışmaları ve üretim tesisleri için 2.37 milyar dolar tutarında yatırım yaptı.

22.08.2011 - 00:00 | MediaCat

Samsung, PlanetFirst™ girişimi kapsamında 2008’den bu yana çevre dostu AR&GE çalışmaları ve üretim tesisleri için 2.37 milyar dolar tutarında yatırım yaptı.

Samsung Electronics Co., Ltd, 2013 senesine kadar dünyanın önde gelen çevre dostu şirketi olma hedefiyle tüm şirket çapında başlatılan PlanetFirst™ girişiminin ikinci senesinin sonuçlarını açıkladı.

PlanetFirst™ girişimi çerçevesinde kapsamlı sürdürülebilirlik hedeflerine gittikçe yaklaşıldığının vurgulandığı açıklamada girişimin şu ana kadarki sonuçları da yer aldı.

  • 2011 senesinin ilk yarısında üretim tesislerindeki sera gazı yayılım oranı 2008 senesinin sonunda hesaplanan yayılım oranına göre %38 azaldı.
  • 2010 senesinin sonunda 2.210 adet Samsung ürünü dünya çapında geçerli olan “çevre dostu” etiketi kazandı. Bu da şirkete “ard arda beş sene dünyanın en fazla çevre dostu ürününe sahip olma” ünvanını kazandırdı.
  • 2010 senesinde çevre dostu ürün üretimi ve çevreci üretim tesislerine yönelik olarak ek 1.6 trilyon WON (yaklaşık 1.40 milyar USD) tutarında yatırım yapıldı.

Samsung Electronics’te CS & Çevre Merkezi’nden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Park Sangbum konuya ilişkin açıklamasında, “Samsung, 2009 senesinde Eko-Yönetim 2013 girişimi çerçevesinde şirket olarak verdiği vaatleri yerine getirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Tüm çalışanlarımızın çevreye duyarlı yönetim konusunda bilinçli olmaları ve şirketimizin sürdürülebilir iş uygulamaları alanında lider konumuna gelmesi için çabalarımızı yoğunlaştırıyoruz.” dedi.

Samsung Temmuz 2009’da açıklananan Eko-Yönetim 2013 girişimi kapsamında belirlenen dört önemli hedefe yönelik gelişmeleri de açıkladı:

Üretim tesislerinin ve ürünlerin neden olduğu sera gazı yayılımının azaltılması:

  • 2011 senesinin ilk yarısı itibariyle Samsung, üretim tesislerindeki sera gazı yayılım oranını her 100 milyon WON’da (her 95.000 $’da) 4.58 ton azalttı. Bu tutar 2008 senesi seviyesine oranla %38 daha az. Bu da Samsung’u 2013 senesine kadar sera gazı yayılım oranını %50 azaltma hedefine çok yaklaştırdı.
  • Yeni Samsung ürünleri 2008 senesindeki düzeylere oranla %18.5 oranında daha az enerji tüketiyorlar. Daha az enerji tüketimi de yeni Samsung ürünlerinden yayıldığı öngörülen dolaylı karbon yayılım oranını 2009 senesinin Ocak ayından Haziran 2011’e kadar 22.89 milyon ton azalttı. Bu azalma, bir sene boyunca ABD’deki 2.6 milyon haneye elektrik sağlama sırasında yayılan sera gazı miktarını telafi edebilecek bir tutara denk geliyor.
  • Samsung kendi üretim tesislerinde karbon yayılım oranlarını hesaplamanın yanısıra, dünya çapındaki iş ortaklarının ve tedarikçilerinin de yayılım oranlarını takip ediyor. Bununla da kalmayıp, uçakla seyahat eden çalışanlarının dolaylı olarak neden olduğu yayılım oranlarını da izliyor.
  • Bu senenin başında Samsung Tangjeong Display City merkezi için Energy Management System Sertifikası almaya hak kazandı. (EnMS- Enerji Yönetimi Sistemi) Ayrıca Temmuz 2011’de de Kore’nin Gumi şehrindeki “Smart City” için ISO 500001 belgesi alındı.

Çevreye dost ürün yelpezesi genişliyor:

  • Samsung 2010 senesinin sonunda 2.210 ürün modeli için çevre dostu etiketini kullanmaya hak kazandı. Bu da şirkete “ard arda beş sene dünyanın en fazla çevre dostu ürününe sahip olma” ünvanını kazandırdı. Ayrıca Samsung 2010 senesinde ürün serilerinin %90’ı için Good Eco Product** (Çevre Dostu Ürün) reyting’i aldı ve ara hedefini geçti.
  • Çabalarını takdir amacıyla, Tüketici Elektronikleri Fuarı (CES) 2011’de Yenilikçilik Ödülleri’nde Samsung’a altı adet Eko-Tasarım onur ödülü verildi. Bu, şirkete, bugüne kadar bir kerede verilmiş en çok sayıda ödül oldu.
  • Samsung şirket içinde “çevreye dost ürün geliştirme komitesi” kurdu. Bu komite tüm şirketteki ürün geliştirme ekip başkanlarının katılımıyla yenilikçi, çevre dostu ürün ve çözümlerin geliştirilmesini teşvik ediyor.

Dünya çapında eko-yönetim iş ortaklıkları:

Samsung Kore Ulusal Arboretumu’nda ve UNESCO’nun biyosfer olarak sınıflandırdığı hemen bitişiğindeki Gwangneung Ormanı’nda bir ekosistem koruma kampanyası düzenledi. Ayrıca şirket çalışanları ve aileleri için iklim değişikliği ve yenilenebilir enerji hakkında bilgi alabilecekleri bir etkinlik organize etti.

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.