Samsung da ev otomasyonu alanına giriyor

Teknoloji devinden 200 milyon dolarlık yatırım hamlesi

16.07.2014 - 16:11 | Ozan Mert

Güney Koreli teknoloji şirketi Samsung, rakipleri Google ve Apple’dan sonra ev otomasyonu alanına girmeye hazırlanıyor.

TechCrunch’ın haberine göre, evdeki aydınlatmalar ve kapı kilitleri gibi mekanizmaları akıllı cihazlar tarafından kontrol edilen sistemlere bağlayan teknolojiler üreten SmartThings isimli şirketin Samsung tarafından satın alınması gündemde. Bazı kaynaklar tarafların 200 milyon dolara el sıkıştıklarını belirtiyor.

Ev otomasyonu/akıllı evler alanı şu sıralar gözde bir alan. “The internet of things” diye tarif edilen, eşyanın internet üzerinden birbirine bağlı olduğu bir gelecek beklentisi içinde olan teknoloji dünyası birbiri ardına bu alana yatırım yapıyor. Google bu yıl Ocak ayında, kablosuz ağ bağlantısı olan akıllı termostatlar ve duman detektörleri üreten Nest Labs isimli şirketi satın almıştı. Apple ise Haziran ayında HomeKit isimli akıllı ev platformunun tanıtımını yaptı. Samsung ise bu son hamlesiyle bu alana yönelik belli bir teknik birikimi satın almış oluyor.

Teknoloji şirketlerinin bu hevesine başka açıklamalar getirenler de var. Akıllı ev teknolojilerinin mümkün kılacağı data avcılığı özellikle tartışmalı bir mesele. Samsung’un geleceğe şekil verecek teknolojiler konusunda rakiplerinden geri kalmak istemeyeceği açık. Ama bir yandan da şirketin başlıca gelir kaynağı olan akıllı telefon satışlarında yüzde 22-26 oranında bir kâr kaybı söz konusu; akıllı telefonun pazarını genişletecek böyle yeni kullanım alanlarına Samsung’un biraz da ihtiyacı var.

Kaynak: TechCrunch

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.