Sabancı’dan Rodin sergisi

Sakıp Sabancı Müzesi, Picasso'nun ardından şimdi de heykel sanatının devlerinden Fransız Auguste Rodin'in yapıtlarına ev sahipliği yapıyor.

13.06.2006 - 00:00 | MediaCat

Sakıp Sabancı Müzesi, Picasso’nun ardından şimdi de heykel sanatının devlerinden Fransız Auguste Rodin’in yapıtlarına ev sahipliği yapıyor. Akbank’ın sponsorluğundaki ‘Heykelin Büyük Ustası Rodin İstanbul’da’ sergisi bugünden itibaren açık. Sabancı Müzesi Müdürü Nazan Ölçer düzenlediği basın toplantısında, açılış heyecanını eserlerin alındığı Paris’teki Rodin Müzesi Müdürü Jacques Vilain ve serginin sponsoru Akbank Genel Müdür Yardımcısı Hayri Çulhacı ile paylaştı. “Boğaziçi’ne çok büyük bir gemi indirdik” diye konuşan Rodin Müzesi Müdürü Jacques Vilain, serginin çok önemli ve prestijli olduğuna dikkat çekti. Bir hafta sonra Londra Royal Akademi’de de bir Rodin sergisi açılacağını açıklayan Vilain, 15 milyonluk istanbul’da da Rodin’i görmekten mutluluk duyduklarını söyledi.

Ölçer ise İstanbul’un dünya kültür başkenti olma iddiasına en iyi kanıtın Rodin sergisi olduğunu belirttti. Müze, görme engelliler için de bir ilki gerçekleştiriyor. Görme engellilerin dokunarak algılamaları amacıyla 14 eser için Rodin Müzesi’nden dokunma izni alındı. Görme özürlüler bu eserleri dokunarak inceleyecek, Braille alfabesiyle hazırlanan etiketlerden de bilgi edinebilecekler.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.