Ruhun gıdası dijital sebzeler

Tokyo'da kurulan dijital sera, bitkilere farklı bir açıdan bakmanızı amaçlıyor.

30.10.2017 - 18:43 | Sencer Uçar

Tokyo’nun orta yerindeki Midtown adlı komplekste kurulan özel serada, sebzeler tıpkı dünyadaki diğer bitkiler gibi su ve güneş ile beslenip fotosentez yapmaya devam ediyor. Ama bu bitkileri diğerlerinden ayıran bambaşka bir tasarım söz konusu. Zira Party adlı kreatif oluşumun 2017 Design Touch etkinliği için yarattığı bu küçük serada öyle bir düzeneğe imza atılıyor ki bitkiler insan eliyle temas ettiklerinde ses ve ışık ile tepki veriyorlar.

Ses tasarımcısı Ray Kunimoto ile ortak imza atılan dijital seradaki yedi farklı bitki, yedi farklı enstrümana bürünüyor. Domateslerin keman, havuçların trompet, lahanaların obua, turpların flüt, tatlı patateslerin piyano, patlıcanların harp, balkabaklarının ise klarnet sesi verdiği bu bahçede, bitkilerin doğal sesleri dokunuşlar sayesinde hem görsel hem de işitsel bir şölene dönüşüveriyor. Üstelik her bitki dokunuşlara ayrı tepki vererek kendi gösterisini sahnelemeye koyuluyor.

Bitkilerin halihazırda birer tasarım olduğunu söyleyen Party Genel Direktörü Naoki Ito, bitkilerin şekillerinin ve renklerinin hayatta kalma stratejisini işaret ettiği görüşünde. Projedeki temel düşünce ise birer tasarım olarak bitkilere bir anlamda insani özellikler atfetmek ve insanların onlara yiyecek haricinde başka bir gözle bakmalarını sağlayabilmek.

Kaynak: Engadget

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.