MediaCat

Rubik Küpü’ne teknolojik alternatif: GoCube

Kurucusu tarafından “Rubik Küpü severlerin FitBit’i” olarak tanıtılan uygulama GoCube, Kickstarter’da şimdiden milyonlarca dolar toplamayı başardı.

Rubik Küpü’ne teknolojik alternatif: GoCube

1970’lerde Budapeşte’de piyasaya sürülmesinden bu yana dünya genelinde 350 milyonu aşkın kez çözülen Rubik Küpü tarihin en meşhur oyuncakların biri olarak kabul ediliyor. Heykeltraş ve Mimar Erno Rubik tarafından 1974 yılında dünyaya kazandırılan Rubik Küpü, aradan geçen 40 yılı aşkın sürede kendisine hayli tutkulu ve rekabetçi (dünya rekoru 4,59 saniye) bir kullanıcı kitlesi yaratmayı başarmış bir oyuncak.

Rubik Küpü'ne teknolojik alternatif: GoCubeBu klasikleşmiş oyuncak, bugünlerde yeni bir sohbete konu olmuş durumda: İsrail menşeli startup Particula, Rubik Küpü’nün teknolojik bir versiyonunu, kendi tabiriyle “Rubik Küpü’nü sevenler için bir FitBit”i piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Klasik Rubik Küpü’nde olduğu gibi altı yüzden oluşan ve her bir yüzünde dokuz küçük kare bulunan bu yeni model Rubik Küpü “GoCube”, bağlı olduğu mobil uygulama sayesinde kullanıcısının her hareketini takip edebiliyor.

Oyuncunun küpü ne kadar sürede çözdüğünü hesaplamaktan çokoyunculu yarışlara, yeni başlayanlar için kolay oyunlardan amacı küpü çözmek olmayan ancak küple oynanması mümkün farklı oyunlara kadar pek çok seçenek sunan uygulama, kullanıcısının verilerini kaydedip inceleyerek onun kendisini geliştirmesini sağlıyor.

Particula’nın kurucusu ve CEO’su Udi Dor için bir takıntıdan ziyade mühendislik alanında kendini denemek adına yapılmış bir girişim olan GoCube’ün kökleri 2016 yılının Mayıs ayına uzanıyor. Arkadaşlar arasında sorulan “Neden birbirimize karşı oynayamıyoruz?” sorusunun cevabını ararken bu uğurda patenti alınan hiçbir girişimin sonuca ulaşmadığını fark eden Dor kendi uygulamasını hayata geçirmek için kolları sıvamış.

Rubik Küpü’ne teknolojik alternatif: GoCube

Rubik Küpü’ne teknolojik alternatif: GoCube

KickStarter’a 25 bin dolar toplamak amacıyla katılan girişimcisine halihazırda yaklaşık 800 bin dolar kazandırmayı başaran Particula, Kickstarter üzerinden sipariş edilebilir. Ancak, yurtdışında 9.99 dolardan satışa sunulan klasik Rubik Kübü’ne kıyasla GoCube’ün fiyatının ön siparişte 69 dolar olduğunu ve mağazalara 119 dolardan gireceğini belirtmekte yarar var.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.