MediaCat

RTÜK’ten uluslararası haber siteleri için denetleme kararı

VoA, DW Türkçe ve Euronews’a yayın lisansı başvurusunda bulunmaları için 72 saat süre tanındı.

RTÜK’ten uluslararası haber siteleri için denetleme kararı

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Türkçe yayın yapan uluslararası haber sitelerinin denetlenmesine yönelik bir çalışma başlattı.

Konuyla ilgili Twitter hesabından açıklamada bulunan RTÜK Üyesi İlhan Taşcı, RTÜK Üst Kurulu’nun denetim yetkisini uluslararası haber siteleri için ilk kez kullanacağını, alınan karar doğrultusunda VoA (Amerika’nın Sesi), DW Türkçe ve Euronews haber sitelerine lisans için 72 saat tanıdığını ve lisans başvurusunda bulunmayanların erişimlerinin engelleneceğini söyledi.

RTÜK’ün lisans şartı getirdiği üç medya kuruluşundan biri olan VoA, karara ilişkin açıklamasında, “hükümetin haber kuruluşlarını susturma çabalarının tüm demokratik toplumların temel değeri olan basın özgürlüğünü ihlal ettiğini” belirtti. VoA Sözcüsü Bridget Serchak yaptığı yazılı açıklamada, “Türk hükümeti internet sitelerimizi resmî olarak bloke ederse VOA, Türkçe konuşan kitlesinin mevcut tüm yöntemleri kullanarak ücretsiz ve açık internete erişimini sürdürmesini sağlamak için her türlü çabayı gösterecektir” ifadelerini kullandı.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.