RTÜK’ten ATV ve Sabah’ın satışına onay

RTÜK, ATV ve Sabah'ın Çalık Grubu'na satışı için onay verdi...

07.02.2008 - 17:11 | MediaCat

RTÜK ATV ve Sabah’ın, Çalık Grubu’na satışına onay verdi.

RTÜK Rekabet Kurulu’nun ihaleyi onaylamasının ardından TMSF’ye bir yazı yazarak, Sabah-ATV için, 1.1 milyar dolar vermeyi taahhüt eden Çalık-Turkuvaz Gurubuna ilişkin bilgi istemiş, özellikle Turkuaz grubunun sermaye yapısı ve yöneticilerinin Çalık grubu ile bankacılık konularında ilişkisi olup olmadığını incelemişti.


BKT ve Çalıkbank

Çalık Grubunun ise finans konusunda hem Türkiye’de hem de yurt dışında faaliyetleri var. Çalık Grubu, geçtiğimiz yıl Arnavutluk’un en büyük ikinci bankası Banka Kombetare Tregtare’nin (BKT) yüzde 60’ını satın aldı. BKT, Arnavutluk’ta yüzde 15,5 pazar payına sahip ve 36 şubesi ile ülkenin en büyük ikinci bankası konumunda. 60 milyon dolar öz kaynağı bulunan bankanın mevduat hacmi de 986 milyon doları buluyor. BKT’nin hisse dağılımı ise Çalık-Şeker Konsorsiyumu (Çalık Holding, Çalıkbank, Şekerbank yüzde 60), Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) yüzde 20 ve Uluslararası Finans Kurumu (IFC) yüzde 20 biçiminde…

Çalık Grubu, 1999 yılında kurulan Çalıkbank’ın da sahibi. Çalıkbank yönetiminde Ahmet Çalık ve 4 üye bulunuyor. Başbakan Erdoğan’ın damadının üst düzey yönetici olarak çalıştığı Çalık Grubu, 2.5 milyar doları aşan aktif büyüklüğe sahip. Grup, 14 bin kişiye istihdam sağlıyor. Grubun toplam satışları, 2006 yılında 1 milyar doların üzerinde gerçekleşirken, yurtiçi satışlar 300.7 milyon dolar, grup şirketlerinin 2006 yılı toplam ürün ve hizmet ihracatları 728.2 milyon dolara ulaştı. 2006 yılında 221.1 milyon dolar brüt kar elde eden ve ortalama özkaynak karlılığı 2006 yılı faaliyet dönemi için yüzde 12 olan Çalık Holding ve iştiraklerinin toplam yatırımları, 2006 yılının sonunda 61.2 milyon dolara ulaştı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.