RTÜK yeni yayın dönemi reklam kurallarını netleştirdi

Televizyon kanal temsilcilerinin RTÜK Başkanı Zahid Akman ile yapılacağı duyurulan toplantısı dün (11 Eylül 2007) gerçekleştirildi. Toplantıda alınan son kararlar...

12.09.2007 - 16:44 | MediaCat

Televizyon kanal temsilcilerinin RTÜK Başkanı Zahid Akman ile yapılacağı duyurulan toplantısı dün (11 Eylül 2007) gerçekleştirildi. Toplantıda alınan son kararlar şöyle:

1. 2007 boyunca reklam kuşakları 7 dakika ile sınırlıdır. 20 dakikada bir kuşak açılabilir. Reklamlar jenerikle başlayacak ve jenerikle bitecek.

2. Yönetmelikte var olan ‘özel-tanıtıcı spot reklam’ların yayını ile ilgili RTÜK başkanı kanalların önerilerini diğer üyelerle de paylaşıp haftasonuna kadar kanallara bilgi verecek. Ancak o arada şu şekilde yayın yapılabilecek:

a. 19:00-23:30 saatleri dışında saatte 1 adet, 90 saniyeyi aşmayacak şekilde özel-tanıtıcı spot reklam yayınlanabilir.

b. 19.00-23.30 saatleri dışında canlı advertorial olarak adlandırdığımız, program içlerinde yer alan uygulamalar gene saatte 1 adet ve 90 saniyeyi aşmayacak şekilde yayınlanabilir.

c. Eğer diğer üyeler kabul ederlerse 19:00-23:30 saatleri içinde de bağlı olduğu kuşak süresine dahil olmak kaydıyla özel-tanıtıcı spot reklam yayınlama imkanı olacak. Bu konuyla ilgili RTÜK bilgi verecek, bilgi verilinceye kadar yayına girilmeyecek.

3. Ölçümlenmeyen veya tematik kanallarla ilgili toplantı kuruluna ayrıca bir çalışma sunulacak.

4. Spor müsabakalarında, daha once Mart ayında önerildiği gibi, sanal ve alt bantların yerleştirilme sıklığı 2,5 dakikadan az olmayacak şekilde yayınlanabilecek.

5. 1 Ocak 2008 tarihinde saatte yüzde 20 kuralına geçilecek. Yeni yasal düzenlemede bu kurala geçişle beraber yerleştirme sıklığı düzenlenecek (20 dakika kuralı kalkabilir). Kuşak süresi maksimum 6 dakika olacak ama yerleştirme sıklığı serbest kalabileceği için kuşak süresini kanallar kendileri belirleyebilecekler.

6. Yüzde 20 kuralına geçişle beraber diğer uygulamalar (advertorial, sponsorluk, split screen vs.) tekrar düzenlenecek. Ancak bu uygulamalar ile ilgili RTÜK başkanına çalışma sunulacak.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.